Dışişleri’nden İsrail ve Bahreyn açıklaması: Endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Bahreyn ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya varmasının ardından yazılı açıklama yaparak “Endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Bahreyn arasında diplomatik ilişki tesisine ilişkin olarak yazılı açıklma yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bahreyn’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin peşine takılarak, Arap Barış Girişimi ve İslam İşbirliği Teşkilatı çerçevesindeki taahhütlerin hilafına İsrail’le diplomatik ilişki tesis etme kararı almasını endişeyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz.

Sözkonusu adım, Filistin davasının savunulması çabalarına yeni bir darbe vuracak ve İsrail’i Filistin‘e yönelik gayri meşru uygulamalarını ve Filistin topraklarındaki işgali kalıcı hale getirmeye yönelik girişimlerini sürdürme konusunda daha da cesaretlendirecektir.

Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisinin tek yolu Filistin meselesinin uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde adil ve kapsamlı çözüme kavuşturulmasından geçmektedir. Bölge dışı aktörlerin baskı ve zorlamaları sonucunda; dar çıkar kaygılarıyla verilen sorumsuz tavizlerin bu gerçeği ortadan kaldırması veya ikame etmesi mümkün değildir.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı