adplus-dvertising

Dışişleri’nden AB’ye Yunanistan tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür bazı AB kurumlarının Türkiye’ye dair yaptıkları açıklamaların bir mana ve değeri olmadığını ifade etti.
Takip et
Dışişleri’nden AB’ye Yunanistan tepkisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür bazı AB kurumlarının Türkiye’ye ilişkin açıklamaları hakkındaki soruya yanıt verdi.

Sözcü Bilgiç, açıklamasında şunları kaydetti: “AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür bazı AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir mana ve değeri yoktur. AB’nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan’a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB’nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Yunanistan’ı şımartan bu tutum çözümü değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan’ın maksimalist istekler peşinde koşmasına destek olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların Yunanistan’ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar eylem ve söylemlerini görmezden gelmeleri, uluslararası hukuka aykırı eylem ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir.”

Bilgiç, Çekya Dönem Başkanlığı ya da AB diyaloğunun teşvik edilmesi için Türkiye-AB ilişkileri asıl alınarak AB dayanışmasının ve baltalayıcı ve dar görüşlü olduğunu söylediği Yunan/Rum vetosunun kötüye kullanımından kurtarılması gerektiğini ifade etti. Bilgiç, Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğine vurgu yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.