Dışişleri Bakanlığı’ndan Hollanda’ya mesaj “karar hükümsüzdür”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Hollanda Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve hükümeti 1915 olaylarını soykırım olarak tanımaya çağıran karar, tarihi siyasi saiklerle tekrardan yazma niteliğinde hükümsüz bir teşebbüstür” şeklinde konuştu.
Takip et
Dışişleri Bakanlığı’ndan Hollanda’ya mesaj “karar hükümsüzdür”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Hollanda Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen karar hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi. Aksoy, “Hollanda Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ve hükümeti 1915 olaylarını soykırım olarak tanımaya çağıran karar, tarihi siyasi saiklerle tekrardan yazma niteliğinde hükümsüz bir teşebbüstür. Meclisler tarih yazma ve yargılama mekanları değildir. Bu karara katılanlar 1915’te gerçekte ne olduğunu aramak yerine, popülistçe oy peşinde koşmaktadır. Bahsekonu kararın imzacılarını 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırım Suçunun Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ile AİHM kararlarını tetkik etmeye, tarihi bir meselenin daha iyi anlaşılmasına yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz. Ermenistan tarafından yanıtlanmayan Ortak Tarih Komisyonu önerimiz bu çabaların başında gelmektedir” şeklinde konuştu.

Aksoy, Hollanda Hükümeti’nden beklentilerinin, hukukun üstünlüğünü gözeten bir tutum benimsemeleri olduğunu kaydederek, “Hollanda Temsilciler Meclisi’nin ise son zamanda sıkça yaptığı gibi gerçeklikten kopuk, Türkiye karşıtı kararlar almak yerine, mesaisini giderek artan ve Hollanda Türk toplumunun da günlük olarak karşı karşıya kaldığı ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığı ile son olarak hükümetin istifasına varan ayrımcı uygulamalarla mücadeleye hasretmesi daha isabetli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.