adplus-dvertising

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’ten AİHM’nin Kavala kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Kavala kararının icrasına ilişkin yeni kararı hakkında “AİHM beklentilerimizi boşa çıkarmış, Avrupa insan hakları sisteminin itibarının bir defa daha sorgulanmasına sebep olmuştur” şeklinde konuştu.
Takip et
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’ten AİHM’nin Kavala kararına tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, AİHM’in Kavala kararının icrasına ilişkin aldığı karar hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Kararın icrası hususunun Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi tarafından AİHM’e havale edilmesiyle alakalı Dışişleri Bakanlığı görüşlerinin 2 Şubat 2022’de yapılan açıklamayla kamuoyuna paylaşıldığını hatırlatan Sözcü Bilgiç, süreç boyunca AK ile iletişimin devam ettiğini hatırlattı.

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Adalet Bakanlığımız tarafından, isimi geçenin yargı sürecindeki gelişmeler hakkında düzenli bilgi sunulmuş, öte yandan isimi geçenin tutukluluğuyla alakalı olarak iç hukukta devam eden yargılama sonunda hüküm giydiği AİHM’e ve AK Bakanlar Komitesi’ne bildirilmişti. Fakat ne yazık ki, AİHM konuyla alakalı olarak bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkarmış ve Avrupa İnsan Hakları sisteminin itibarının bir defa daha sorgulanmasına sebep olmuştur. Bundan sonraki aşamada süreci takip edecek olan AK Bakanlar Komitesi’nin, daha önce sergilediği tarafgir ve seçici yaklaşımı bir yana bırakarak, sağduyuyla ve bazı çevrelerin siyasi gündem yaratma arayışlarına mahal vermeksizin hareket etmesini bekliyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.