adplus-dvertising

Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarına ilişkin açıklama yapan hükümet yetkililerini kınadı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz” dendi.
Takip et
Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarına ilişkin açıklama yapan hükümet yetkililerini kınadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin hükümet yetkililerince 1915 olayları hakkında yapılan açıklamaları kınadı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmadığı söylenirken, “Buna ABD Başkanı Biden’ın 2021 senesinde yaptığı hatanın tekrarı niteliğindeki bugünkü şanssız beyanı da dahildir. Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz” dendi.

“Tek taraflı ve seçici yaklaşımlar ahlaken problemli, siyaseten art niyetlidir” denen açıklama şu şekilde devam etti:
“İnsani ve vicdani duruş, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin o dönemde meydana gelen bütün acıların anılmasını gerektirir. Türkiye, Ermeniler dahil bütün Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla anmaktadır. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz.

Türkiye, 1915 olayları gibi tarihin münakaşalı dönemlerinin önyargısız şekilde, bilimsel ve hukuki esaslar çerçevesinde araştırılması ve adil bir hafızaya ulaşılması gerektiği görüşündedir. Bu anlayışla Türkiye, Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş, arşivlerini açmıştır. Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın hakim olması, işbirliği ruhunun öne çıkması için çaba göstermektedir. Ermenistan’la başlatılan normalleşme girişimi bu anlayışın bir başka tezahürüdür.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.