Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan AB’ye Yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’yi destekleyen fakat son açıklamasıyla şaşkınlık yaratan Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’u hedef alarak AB zihniyetini eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un Trükiye ile ilgili açıklamalarını, Slovenya’da gerçekleştirilen 14. Bled Stratejik Forumu’nda eleştirdi. Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Pahor’un uzun zamandır Türkiye’yi AB’ye tam üye olarak görmek istediğini fakat ne hikmetse fikirlerinin değiştiğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu bu durumun, Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un etkisiyle olabileceğini ve bunun hoş olmadığını dile getirdi. 14. Bled Stratejik Formu’nda konuşan Çavuşoğlu, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’un Ukrayna ve Türkiye ile ilgili ”Özel statü” önerisinin, kendi çıkar ilişkilerine dayandığını belirtti.

MÜZAKERE ŞARTLARINI YERİNE GETİRİYORUZ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 2004 yılından bu yana müzakere sürecinde uzun yol katettiklerini ve yeni bir fasıl açmak istediklerini belirtti. Bu duruma müsaade etmeyen Avrupa zihniyetinin ise, Avrupa’nın bütünlüğünden yana olmadığını savundu. Batı balkan ülekeleriyle Türkiye ve Ukrayna’yı ayrı kefeye koyan Pohar’ın tutarlı düşüncelerden uzak olduğunu kaydetti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı