adplus-dvertising

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘Osman Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’de iç hukuk yolu tüketilmeden bir karar alıyorsa, özellikle de bunu İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ettiği için Türkiye diyerek bir atmosfer oluşuyor çerçevesinde yapıyorlarsa o zaman bu siyasi bir karar olur. Bu kadar karar uygulanmazken, bunları Yunanistan’a hatırlatmazken niye Osman Kavala konusunu devamlı olarak gündeme getiriyorsunuz. Çünkü Osman Kavala’yı Türkiye’yi aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz” şeklinde konuştu.
Takip et
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘Osman Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin sonrasında iki ülkenin Dışişleri Bakanları kameraların karşısına geçip açıklamalarda bulundu. Osman Kavala ile alakalı konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa İnsan Hakları kararları doğru bende parlamenter meclisinin iki yıl başkanlığını yaptım. Ortak değerler var, savunduğumuz değerler var. Ama problemsiz bir ülke de yok. Elbette Kavala davası hakkındaki yorumları kendi yorumlardır. Herkes düşüncesini söyleyebilir. Ama Sayın Baerbock çıkıp Yunanistan’dan geldi. Çıkıp da gene basının önünde 14 senedir uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını hatırlatsaydı, daha fazla saygı duyardım. Çünkü 14 yıldır orada yaşayan Türk Halkının haklarındaki kararlar uygulanmıyor.

Fransa’da İnsanlar Hakları Mahkemesinin kararları var. Aynı biçimde bu 2011’den bu yana 11 senedir uygulanmıyor, bu işkence ile alakalı bir şey. Gelelim Norveç’e Avrupa Birliği mensubu değil ama Avrupa Konseyi mensubu. Çocuklara ilişkin sosyal haklarıyla alakalı, çocukların ve kadınların haklarına hepimiz önem veriyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı uygulanmıyor. Almanya’ya gelelim. Almanya’da Warner Almanya davası var. Bu karar neyle alakalı hapishanede insanlıkdışı davranışlar ve işkence. Hangi senede bu mahkeme kararı aldı. 2016 senesinde bu karar alındı. Sayın Baerbock Almanya’da İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarını uygulamıyor dese kendilerinin görüşlerine daha çok saygı işitirim. Peki tüm bu mahkeme kararları öbür ülkelerde de var. Bunlar uygulanmazken, niye bir tek kişi, elbette insan hakları mahkemesine bizim her bir vatandaşımızın iç hukuk yolu tüketildikten sonra müracaat hakkı vardır. Bu Osman Kavala içinde geçerlidir, A ve B ismi içinde geçerlidir. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin aldığı serbest bırakma kararını uygulamıştır. Ama başka suçlardan dolayı tutukluluğu devam etmiştir. Nitekim farklı suçlamalardan dolayı bir ceza almıştır. Şuanda içerde de yalnızca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi değil, Anayasa Mahkemesi dahil iç hukuk yolu içinde hiyerarşi içinde bütün mahkemelere başvurabilir. Mahkemelerin kararlarına herkesin saygı işitmesi gerekir. Buna itirazı olanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gider. Ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’de iç hukuk yolu tüketilmeden bir karar alıyorsa, özellikle de bunu İstanbul Sözleşmesini iptal ettiği için Türkiye diyerek bir atmosfer oluşuyor çerçevesinde yapıyorlarsa o zaman bu siyasi bir karar olur. Bu kadar karar uygulanmazken, Yunanistan’dan geldiniz. Bunları Yunanistan’a hatırlatmazken niye Osman Kavala konusunu devamlı olarak gündeme getiriyorsunuz. Çünkü Osman Kavala’yı Türkiye’yi aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz. Gezi olaylarında ne kadar fonlandığını biliyoruz. Sizlerin ne kadar destek verdiğinizi biliyoruz. O sebeple Osman Kavala konusun devamlı gündemde tutuyorsunuz” diyerek konuştu.

“Bu konularda çifte standarda düşmeden, iki yüzlülük yapmadan oturup konuşalım”

Konuşmasını sürdüren Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi toplantılarında oylamalar olurken, bütün ülkeleri arayıp hatta bazı ülkeler sizin onları tehdit ettiğinizi de belirtti. Niye Almanya yalnız başına bu işin peşine düşüyor da, bütün ülkeleri de tek tek arıyor, Türkiye’nin oradan atılması için çaba sarf ediyor. Başka mahkeme kararları da var, tamamının örneklerini verdim, daha da çok verebilirim. O sebeple bu konularda çifte standarda düşmeden, iki yüzlülük yapmadan oturup konuşup ne olduğunu ve hukuk çerçevesinde neler yapılması gerektiğini de biz Türkiye olarak konuşmaya hazırız” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.