Diş sıkma tedasvisinde botoks uygulaması

Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, uyurken baş ağrısına neden olan diş sıkma ve gıcırdatmanın botoksla tedavisinin mümkün olduğunu belirtti.

Diş sıkma ve gıcırdatmaya bruksizm adı verilir ve baş ağrısına, çene sorunlarına ve diş hasaralarına yol açabilir. Yanaktaki çiğneme kaslarına enjekte edilen botoks ile bu kaslara büzülme komutu veren sinyaller engellenebilir, gıcırdatma ve kenetlenme hafifletilebilir.

Genellikle gece daha yaygın olarak görülse de gündüz de görülen diş sıkmanın; baş ağrısı, temporomandibular eklem (TMJ) sendromu ve sakatlığa yol açabilecek ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek diş problemlerine neden olabilecek bir durumdur.

Bruksizmin nedeni tam olarak bilinmese de beyinden gelen ve çene kaslarının istemsiz ve kuvvetli kasılmalarına neden olan anormal sinyallerden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu kasılmalar çenenin sıkılması ve dişlerin gıcırdatılması ile sonuçlanır.

Botoks ile tedavisi mümkün

Bruksizm tedavisinde botoks enjeksiyonu etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Uyanıkken ya da uykudayken istemsiz bir şekilde diş sıkma nedeniyle ağrı sorunları yaşayanlara botoks enjeksiyonu uygulanabilir. Etkili ve güvenli bir uygulamadır.

Botulinium toksin enjeksiyonu tıpta estetik uygulamaların yanı sıra özellikle ağrı tedavilerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bunların yanı sıra migren, aşırı terleme ve kas bozukluklarını tedavi etmek için de uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Bruksizmde dişlerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olmak için bir takım ağız koruyucuları kullanılsa da botoks enjeksiyonu kadar etkili ve konforlu bir tedavi imkanı sunamamaktadır. Ayrıca kullanılan koruyucuya rağmen diş sıkma eylemi devam ettiği için şiddetli baş ağrılarına etkili koruma sağlamayabilir.

Botoks ile diş sıkma tedavisi aynı zamanda kişinin uyku kalitesinin de yükselmesine yardımcı olmaktadır. Siz de diş sıkma nedeniyle çeşitli sorunlar yaşıyorsanız bu alanda uzman bir doktordan destek alarak güvenli ve etkili bir tedavi imkanı bulabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı