Direksiyon sınavını geçtikten sonra ne yapılır? Kaç gün sonra sürücü belgesi verilir?

Ehliyet sınavını kazandınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Sürücü belgesini alabilmeniz için teorik sınav ve direksiyon sınavında başarılı olmanız şart. Peki, direksiyon sınavı geçtikten sonra ne yapılır? Yatırılması gereken ücretler nelerdir? Başvuru esnasında istenen belgeler nelerdir? Geçici sürücü belgesiyle araba sürülür mü?
Takip et
Direksiyon sınavını geçtikten sonra ne yapılır? Kaç gün sonra sürücü belgesi verilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sürücü adaylarının merak ettiği hususların başında ehliyet sınavını kazandıktan sonra yapılacak işlemler gelir. Bu sebeple pek çok kişi direksiyon sınavı geçtikten sonra ne yapılır sorusunu araştırmaya başladı. Direksiyon sınavı geçtikten sonra ehliyet sertifikalarının onaylanma süreci ve haliyle ehliyeti alma süresi başlıyor. Peki, direksiyon sınavı geçtikten sonra ne yapılır?

Direksiyon sınavı geçtikten sonra ne yapılır?

Direksiyon sınavını geçtikten sonra kurs tarafından ilk iş gününde sürücü sertifikalarınız hazırlanarak inceleme, kontrol, mebbis ve polnet sistem girişleri ve onay için il milli eğitim müdürlüğüne gönderilmektedir.

Bu işlemler iş yüküne göre yaklaşık 5-7 iş günü sürmektedir. Bu süre içinde sürücü belgesi dosyasını almadıysanız veya ücretini kursa bırakmadıysanız bu süre içinde tamamlamanız gerekmektedir.

T.C. Kimlik numaranızla Vergi Dairesinde vezneye, https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat bankasına sertifika sınıfınıza uygun aşağıda belirtilen sürücü belgesi harcını, 2021 yılı için 225,00 ₺ Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedelini ve Halkbankası, Vakıfbank, Ziraat bankasına 2021 yılı için 45,00 ₺ sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin yatırmanız ve dekontlarını gerektiğinde göstermek üzere muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Dosyanıza 1 adet biyometrik Fotoğraf eklemeniz gerekmektedir. Sertifikanız geldiğinde kurstan dosyanızı teslim alabilirsiniz.

Sürücü Belgenizi alabilmek için dosyanızla birlikte Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Başvurmadan önce Randevunuzu Sürücü Belgesi randevu sisteminden veya 199 numaralı telefondan randevu alabilir randevu saatinizde hiç beklemeden başvurabilirsiniz veya mesai başlama saatinde Nüfus Müdürlüğüne başvurarak sıra numarası alabilirsiniz.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge verilecektir bu belgeyle araç kullanabilirsiniz.

En geç 15 gün içinde sürücü belgesi kartınız adresinize teslim edilecektir.

Yatırılması gereken ücretler nelerdir?

Vergi Dairesine, İnternet Vergi Dairesine veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: Sürücü belgesi sınıfınıza uygun yukarıda belirtilen sürücü belgesi harç bedeli, Vergi Dairesine, İnternet Vergi Dairesine veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: 2021 yılı için 225,00 ₺ sürücü belgesi değerli kağıt bedeli, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: 2021 yılı için 45,00 ₺ sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedeli (Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.)

Başvuru esnasında istenen belgeler nelerdir?

Kimlik Belgesi, Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.), Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi, Sürücü Sağlık Raporu, Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı, 1 adet biyometrik fotoğraf, Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Yatırmanız gereken ücretler

Vergi Dairesine, İnternet Vergi Dairesine veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: Sürücü belgesi sınıfınıza uygun yukarıda belirtilen sürücü belgesi harç bedeli
Vergi Dairesine, İnternet Vergi Dairesine veya Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: 2021 yılı için 225,00 ₺ sürücü belgesi değerli kağıt bedeli
Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankasına: 2021 yılı için 45,00 ₺ sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedeli
(Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.)
Başvuru esnasında istenen belgeler

Kimlik Belgesi
Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)
Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi
Sürücü Sağlık Raporu
Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
5×6 ebatlarında 1 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
Harçların ödendiğine dair makbuz
Nüfus cüzdanı ,kimlik kartı veya pasaport yanınızda olmalı

2021 YILI SÜRÜCÜ BELGESİ HARÇ ÜCRETLERİ

Direksiyon sınavını geçtikten sonra ne yapılır? Kaç gün sonra sürücü belgesi verilir?

Ehliyet Alma Süresi 2021

2018 yılı itibariyle ehliyet alma süresi sürücü adayları için kısaldı. Artık e-sınav sistemiyle sürücü adayları elektronik sınavdan ve direksiyon sınavından başarıyla geçmeleri durumunda kısa bir sürede ehliyetlerine kavuşabiliyorlar. Sürücü adayları yeni sistem ile birlikte 45 gün içinde ehliyetlerini eline alabilmektedirler. Ehliyet alma süresi sınavlarda başarılı olmanız durumunda 45 gün içinde sonuçlanacaktır. Tabi ki burada en önemli etken sizin sınavdaki başarınız olacaktır. İki sınavdan da başarılı olur ve sertifikanızı alıp emniyete teslim ederseniz 45 gün içinde ehliyetinizi almış olacaksınız. Sürücü adayları yeni yönetmelikle beraber teorik derslerini aldıktan sonra e-sınav ile birlikte ilk aşamayı geçmekle yükümlüdürler.

E-sınavda başarılı olan adaylar daha sonra direksiyon için randevu alarak sınav zamanını beklemeye geçerler. Bu arada eğitimlerinizi alıp sınav gününü bekleyebilirsiniz. Sürücü adaylarının elektronik sınavda başarılı olup olmadığı hemen sınav bitiminde TC kimlik numaralarını yazmaları ile birlikte ortaya çıkar. Sınavdan başarılı olan adaylar daha sonra hemen sınav randevusu alırlar. Sınav randevusu genellikle 10-20 gün arasına denk gelir. Yani sınavdan başarılı olduktan sonra 10 ile 20 gün arasında direksiyon sınavına girebilirsiniz. Direksiyon sınavından başarıyla ayrılan kişiler için kurs yetkilileri dosya teslimatı için hazırlıkta bulunurlar. Burada dosyanızın hazırlanması bir hafta 10 gün içinde tamamlanırken dosyanız size bu süre içinde teslim edilir daha sonra emniyetten randevu alıp, dosyanızı götürüp harcınızı ödedikten sonra Emniyet Müdürlüğü sürücü kimlik kartınızı bulunduğunuz adrese 15 gün içinde kimliğinizi teslim eder. Emniyet Müdürlüğünde tarafınıza 15 gün süre içerisinde teslim edilecek olan kartınız gelesiye kadar Emniyet Müdürlüğünün size geçici olarak verdiği belge ile araç kullanabilirsiniz.

Geçici sürücü belgesiyle araba sürülür mü? Ehliyet sınavını kazandıktan sonra alma süresi

Milli Eğitim Bakanlığının e-sınav ve direksiyon sınavı uygulamalarından başarıyla ayrılan adaylar bu süreden sonra çok hızlı bir şekilde sürücü kimliklerine ulaşabilirler. Direksiyon sınavından başarılı olduğunuz an itibariyle kayıtlı olduğunuz sürücü kursu Sertifikanızı düzenlemek ve size teslim etmek için hızlı bir şekilde hareket eder. Genellikle sertifikanız kurs yönetimi tarafından tarafınıza 10 gün içerisinde teslim edilir. Bu sertifikayı aldıktan hemen sonra Emniyet Müdürlüğünden randevu almanız ve daha sonra Sertifikanız ile birlikte sizlerden istenen belgeleri götürmeniz gerekir. Bu belgeleri de tamamlayıp Emniyete götürmenizle beraber sürücü kimlik kartınız bulunduğunuz adrese 15 gün içinde teslim edilir. Bu süreye kadar sizlere geçici belge verilir. Bu belge ile sürücü kimliğiniz gelene kadar araç kullanmanıza izin verilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.