Dipsiz Göl’den Sonra İris Gölü de Yok Olma Tehlikesi ile Karşı Karşıya

İzmir Karaburun'da yer alan İris Gölü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Açılan kanallar gölün suyunu boşaltırken, çevreciler "İris gölü Dipsiz göl olmasın" diyor.

İzmir’de, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKA) ilan edilen Karaburun’da, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan birçok kuşun da üreme alanı olan İris Gölü’ne kanal açıldı. Karaburun Kent Konseyi, Yarımada’nın tek sulak alanı olan İris Gölü’nün, kamulaştırılarak koruma altına alınmasını istedi.

Karaburun’a Küçükbahçe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 358 dönümlük bir alan üstündeki İris Gölü’nün, 1978 senesinde yapılan kadastral parselasyon çalışmalarının sonrasında özel mülkiyete geçişi sağlandı. Gene o senelerde, göl tabanına açılan kanallar aracılığıyla İris’in suyu boşaltılarak, göl kurutulmaya çalışıldı. Fakat zaman içerisinde kendini yenileyen İris, doğal yapısını korumayı başardı. Mühim bir sulak alan olan, nesli tükenme tehlikesi altındaki bahçe çintisi, çayır incir kuşu, tepeli toygar, tepeli pelikan, tepeli karabatak, karabaş martı, küçük kerkenez, bıyıklı doğan gibi kuş türlerinin üreme sahası olan İris Gölü’nün, kamulaştırılarak koruma altına alınmasını isteyen Karaburun Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç Ekici, gölün kepçelerle kazılarak kanal açıldığını, doğal yapısına zarar verildiğini belirtti. Karaburun Yarımadası’nın tek sulak alanı olan İris Gölü’nün gene göçmen kuşlara ev sahipliği yapan mühim bir biyoçeşitliliği de içerisinde barındırdığını aktaran Ekici, “Henüz geç kalınmış değil. Bu kanalların acilen önünün kapatılması ve su tutma kapasitesinin düşmemesi sağlanmalı. Dipsiz Göl’ü altında hazine var diyerek kuruttular. Oradaki gözle görülen görülmeyen bir sürü canlıyı öldürdüler. Biz buranın da kaderinin aynı olmasını istemiyoruz. O sebeple burası Dipsiz Göl olmasın. İris Gölü’nü koruyalım” diyerek konuştu.

‘GÖÇMEN KUŞLARIN KULUÇKA BÖLGESİ’

Kent Konseyi Genel Sekreteri Aykut Uçar ise, İris’in binlerce senedir yaşayan doğal bir göl olduğunu, mitolojide bile hikayelerinin bulunduğunu anlattı. Aykut Uçar, binlerce senedir insanlığa, doğaya hizmet ettiğini söylediği İris Gölü’nün, 1978’li senelerin sonunda özel mülkiyete çevrildiğini kaydetti. İris’in, Yarımada için özel öneme sahip olduğunu vurgulayan Uçar, “Yarımada’nın en değerli sulak alanı çünkü bölgede başka yok. Henüz koruma altına alınmadı ancak burası çok mühim kuşlara, hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Göçmen kuşlar için de bu bölge hem dinlenme hem beslenme hem de kuluçka bölgesi” şeklinde konuştu.

‘KAMULAŞTIRILARAK SULAK ALAN İLAN EDİLMELİ’

Bölgeye yapılan tahribatın sadece o alanı değil, geniş bir çevreyi etkileyeceğini açıklayan Aykut Uçar, şunları belirtti:

“Siz buraya bir tahribat yaptığınızda, yalnızca burayı tahrip etmiş olmuyorsunuz. Aynı zamanda kuzey-güney aksında kuşların var olduğu ekosistemi de bozuyorsunuz. Göle müdahale yapıldığında, kara ekosistemi bozuluyor. Buraya yapılacak müdahale, yalnızca göle değil bütün bölgeye zarar verecek. Bizim beklentimiz bir an önce buranın kamulaştırılması ve arazinin şahıslardan alınarak yeryüzüne devredilmesi. Buranın acilen kamulaştırılarak, sulak alan ilan edilmesi ve koruma altına alınmasını istiyoruz.”

‘NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA OLAN TÜRLER VAR’

İris Gölü’nün gerek kuş türleri ve gerekse bitki çeşitliliği açısından çok zengin olduğunu, nesli tükenme tehlikesi altında olan kimi kuş türlerinin bu gölü üreme alanı olarak kullandığını da anlatan Uçar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Uluslararası ölçekli koruma altında olan ada martısı, yılan kartalı, küçük kerkenez, ada doğanı da burada. Gene su samuru var. Karakulak var. Burada nesli tükenmekte olan birçok canlı türü bulunuyor. Öte yandan flora ve fauna açısından da çok zengin bir bölge. Burası ranta kurban gitmemeli” diyerek konuştu. Küçükbahçe Mahalle Muhtarı Ahmet Akgüloğlu da, “Kuşların kış aylarında gelip konakladıkları yer burası. Senelerdir göl olarak kullanılıyor. Şuanda de birileri gölün suyunu boşaltarak arsa yapmak istiyor. Biz gölün eskisi gibi kalmasını istiyoruz. Tüm hayvanlar buraya geliyor. Su içiyor. Biz gölün bu haliyle korunmasını istiyoruz.”

Karaburun Kent Konseyi, açılan kanalın fotoğraflarını çekerek ilçe belediyesine, jandarma ekiplerine de vaziyeti bildirdi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı