Dinozorlardan önce yaşamış ahtapot fosiline Biden adı verildi!

Ahtapotlar dinozorlardan daha önce yaşamış olabilir mi? Bilim insanlarının son yaptığı keşif bu soruya cevap verecek cinsten. 330 milyon sene öncesine ait bu fosil, bilim dünyasında büyük heyecan oluşturdu.
Takip et
Dinozorlardan önce yaşamış ahtapot fosiline Biden adı verildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tam 243 milyon sene önce ortaya çıkan dinozorlar birçoğumuza göre dünyada yaşamış en eski hayvanlar olarak kabul ediliyordu. Fakat birkaç sene önce yapılan keşiflerle beraber bu bilginin doğru olmadığını öğrenmiştik. Bilim insanları dünyanın en eski hayvan fosilini geçtiğimiz senelerde ortaya çıkarmıştı. 2018’de yapılan incelemeler neticesinde 140 santimetre boyundaki Dickinsonia fosilinin bilinen en eski hayvan olduğu belirlenmişti.

TAM 330 MİLYON SENE ÖNCE YAŞADI

ABD’de yapılan son incelemeler ise bilim dünyasını heyecanlandırmış vaziyette. Yapılan incelemeler ahtapotların sanılanın aksine dinozorlardan daha yaşlı olabileceğini ortaya koydu. ABD’nin Montana eyaletinde ortalama 330 milyon öncesine ait kafadanbacaklı fosili gün yüzüne çıkarıldı. Uzmanlar karşılaştıkları manzara karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı. 8 uzuva sahip olduğu bilinen ahtapotların aksine keşfedilen kafadanbacaklı fosilinde tam 10 uzuv olduğu belirlendi. Uzmanlar keşfedilen kafadanbacaklı fosilinin kireçtaşıyla kaplı olduğunu ve tam 12 santimetre uzunluğunda olduğunu duyurdu.

İYİ KORUNMUŞ HALDE BULUNDU

Kafadanbacaklı fosilinin uzuv haricinde ahtapotlarla büyük bir benzerlik içerisinde olduğu belirlendi. Bunun en büyük delili ise canlının yırtıcılardan kaçmasına yarayan mürekkep kesesi. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi paleontologu ve yardımcılarından Christopher Whalen, fosilin iyi korunmuş halde günümüze kadar ulaştığını söyledi. Paleontolog Whalen, canlının tıpkı modern ahtapotlar gibi yırtıcılardan kaçmak için koyu renkli bir sıvı fışkırttığını ve mürekkep kesesine dair bazı delillere sahip olduğunu belirtti. Whalen, “Fosil, ahtapotların nasıl evrimleştiğine dair anlayışımızı büyük ölçüde değiştiriyor” şeklinde konuştu.

Dinozorlardan önce yaşamış ahtapot fosiline Biden adı verildi!

‘OLDUKÇA NADİR GÖRÜLEN BİR OLAY’

ABD’nin Washington eyaletindeki Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nden zoolog Mike Vecchione, keşfi heyecan verici bulduğunu belirtti. İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Vecchione, “Bu, çok heyecan verici bir keşif. Ahtapot türünün bilinenden daha eski gittiğine işaret ediyor. Birkaç yer dışında yumuşak doku fosilleri bulmak oldukça ender görülen bir olaydır” diyerek konuştu. Heyecan uyandıran ve tarihe ışık tutan bu canlının yalnızca ahtapotların değil aynı zamanda ‘Vampyroteuthis’ olarak bilinen vampir kalamar türünün de atası olabileceği kaydedildi. Hayvanın fosilleşmiş kalıntıları esasında bundan tam 34 sene önce 1988’de keşfedilse de canlı fakat şuanda yeni bir vampiropod türü olarak tanımlandı.

JOE BIDEN’IN İSMİ VERİLDİ

Bilim insanlarını heyecanlandıran bu keşif tarih geçecek cinsten. Bunun nedeni ise fosile verilen ad. Bilim insanları, gün yüzüne çıkarılan kafadanbacaklı fosiline ABD Başkanı Joe Biden’ın ismine göndermede bulunarak ‘Syllipsimopodi Bideni’ isimi verildi. Incelemenin baş yazarı Christopher Whalen, büyük alaka uyandıran isim konusunda “Başkan Biden’ın antropojenik iklim değişikliğine karşı koymak için iddia ettiği planlar ve politikacıların bilim insanlarını dinlemesi gerektiğine dair genel görüşü bu ad konusunda beni cesaretlendirdi” şeklinde konuştu.

OKYANUS KÖRFEZİNDE YAŞAMIŞ OLABİLİR

Daha önceki incelemelerde en eski kafadanbacaklı fosilinin 240 milyon sene eskiye dayandığı belirlenmişti. ‘Syllipsimopodi Bideni’ ise bu tarihi 90 milyon sene daha öncesine götürerek söz konusu canlının tam 330 milyon sene önce de yaşamış olduğunu ortaya koydu.

Paleontolog Christopher Whalen, daha önce belirlenen vampiropod fosillerinin sadece 8 kola sahip olduğunu hatırlatarak “Dolayısıyla bu fosil bütün kafadanbacaklıların atalarının 10 kola sahip olduğu fikrinin kanıtlarından biri” açıklamasını yaptı. Uzmanlar, dinozorlar çağından önce yaşadığı belirlenen bu canlının muhtemelen tropikal bir bölgedeki okyanus körfezinde yaşamış olabileceği üstünde duruyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.