adplus-dvertising

Dinamik denetim genelgesi valiliklere gönderildi!

İçişleri Bakanlığı Türkiye'de ki tüm illere dinamik denetim genelgesi gönderdi. Bakanlık tarafından gönderilen genelge yeme içme yerlerini kapsıyor!
Takip et
Dinamik denetim genelgesi valiliklere gönderildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam manasıyla normalleşmenin sağlanması için “Dinamik Denetim Süreci” başlatıldığı hatırlatılan genelgede, bu kapsamda ülke genelinde yeme içme yerlerine yönelik olarak bugün gerçekleştirilecek denetimlerle alakalı şu hususlar söylendi:

1. Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerlerine yönelik olarak 02 Nisan 2021 Cuma günü tüm il ve ilçelerde vali ve kaymakamların koordinesinde azami ekip ve denetim personelinin (bütün kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilen denetim personeli ile belediye/il özel idaresi denetim ekipleri ve oda denetim ekipleriyle beraber) katılımıyla gün boyu sürecek tematik denetim faaliyeti gerçekleştirilecek.

2. Denetimlerde bu işyerlerinde başta aynı masada aynı anda oturabilecek kişi sayısına riayet edilip edilmediği olmak üzere, bu işyerlerinin açık ve kapalı alanları için ayrı ayrı olacak biçimde Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer verilen mesafe şartlarına (masalar ve koltuklar arası) % 50 kapasite sınırlanmasına uyulup uyulmadığı, buna göre oturma düzeninin planının hazırlanıp müşterilerin görebileceği biçimde asılıp asılmadığı, bu işyerlerine girişte HES kodu sorgulamasının yapılıp yapılmadığı ve genel olarak bu işyerlerinde salgınla mücadele önlemlerine uyulup uyulmadığı hususlarına özellikle dikkat edilecek.

3. İşyerlerinin ve vatandaşların kurallara uymaya/sorumlu davranmaya davet eden rehberlik edici bir yaklaşım sergilenecek. Denetimlerde, kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise lüzumlu idari işlem tesisinden imtina edilmeyecek.

4. Denetim çalışmaları neticesinde yürütülen faaliyetlere dair veriler İSDEM’e anlık olarak girilecek ve neticeler İSDEM yazılımı üstünden ilçe, il ve ülke geneli açısından analiz edilecek.

5. Denetim ekiplerinin oluşumunda başta belediyeler ve il özel idareleri olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlarının olanak ve kabiliyetlerinden azami seviyede istifade edilecek. Meslek odalarının denetim sürecine aktif katılımı teşvik edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.