Dilenciler Artık Vergi Ödeyecek

2 Ağustos 2019, 09:26 tarihinde eklendi
İsveç'te Eskiltuna Belediyesi, artan dilenci sayısı sebebiyle ilginç bir karar aldı. Buna göre dilenciler artık belediyeye aylık 25 Euro vergi ödeyecek.
Dilenciler Artık Vergi Ödeyecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın en çağdaş ülkelerinden bir olarak bilinen İsveç’te ilginç bir karar alındı. Eskiltuna şehrinin belediye meclisi yaptığı toplantıda, dilencilerden vergi alınmasına karar verdi.

Ülkede dilenmek yasal olarak yasak. Ancak son dönemde ülkeye yasa dışı yollardan giren Suriyeli ve Afgan sayısındaki ciddi artış bir takım tedbir önerilerini de beraberinde getirdi. Çoğunluğu dilenmeye başlayan bu insanlar için harekete geçen belediye aldığı kararla dilencilerin vergi ödemesine karar verdi. Buna göre dilenenler belediyele aylık 250 İsveç kronu (25 Euro) vergi ödeyecek. Bu para işgal ücreti adı altında alınacak.

DİLENCİLİK ARTIK BİR MESLEK

Vergi ödeyen dilencilere dilenmeleri için yer de gösterilecek. Bu dilenciler belediyenin kendilerine tahsis ettiği yerin dışında dilenemeyecek. Bu karar ile tamamen bir meslek haline dönecek olan dilenciliğin yaygınlaşması bekleniyor. Refah seviyesi dünyanın birçok ülkesinden üstte olan İsveç dilencilere yardım sağlıyor, özellikle çocuklu dilencilere barınma imkanı verip maddi destek sağlıyordu. Ülkede bu kararı destekleyen kadar karşı çıkanların da sayısı bir hayli fazla.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.