Dikkat! Yağmur değil çamur yağacak…

Meteoroloji’den edinilen bilgilere göre, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımının bugünden itibaren bazı bölgelerde etkili olması bekleniyor. Yağmurlu olacak bölgelerde çamur yağışı öngörülürken, Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit “Yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmanın çok büyük yararı olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Dikkat! Yağmur değil çamur yağacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı beklendiğini açıkladı. Özellikle Şanlıurfa ve Mardin’in güney kesimlerinde, toz taşınımıyla hava kalitesi ve görüş mesafesi düşüşünün beklendiği söylenen açıklamada, yağmur alan yerlerde çamur yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

“SAĞLIK İÇİN ÖNEMLİ PROBLEMLER OLUŞTURABİLİR”

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim mensubu Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit konuyla alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu. Şenyiğit, bugünden itibaren etkili olacak toz fırtınasının yağmur yağan yerlerde kirliliğe neden olma dışında ciddi sağlık problemleri yaratabileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Şenyiğit, “Sahra Çölü’nden gelen toz fırtınasının Türkiye’yi etkisi altına alması bekleniyor. Aynı zamanda yağmur da bekleniyor. Dolayısıyla yağmur yağdığı zaman bu toz fırtınası maalesef yeryüzüne çamur olarak sirayet edecektir. Bu vaziyet otomobillerde ve belli yerlerde kirlilik oluşturma dışında aynı zamanda sağlık için mühim problemler yaratabilir” şeklinde konuştu.

“EN AZ 1-2 GÜN EVDE KALMANIN YARARI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Açıklamalarına devam eden Şenyiğit, “Yağmur yağan yerlerde yağmurla birlikte bu tozun aşağı inmesi ve etkisinin geçmesi, diyerek bir şey düşünülebilir ama öyle değildir. Bu toz fırtınası ya da tozun o bölgede birikmesi ara sıra uzun süreli, yağmurdan sonra da devam edebilecek biçimde kendi etkisini gösterebilir. Onun için yağmurdan sonra açık bir hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmanın çok büyük yararı olduğunu düşünüyorum. Kar yağışında toz bulutu etkisini daha da azaltacak ama bu demek değildir ki bu zararsızdır” ifadelerine yer verdi.

“KAR YAĞIŞININ OLDUĞU BÖLGELERDE HASTALAR DİKKAT ETMELİ”

Kar yağışının olduğu bölgelerde hastaların daha da dikkat etmesini söyleyen Şenyiğit, “Her ne kadar toz fırtınası etkisini azaltsa bile kar sebebiyle oluşan soğuk havayla beraber hastalar üstünde etkili olacak. Hastaların aynı biçimde dikkatli olmaları gerek” dedi.

“TOZUN AKCİĞERE GİRMESİ HASTALIKLARI TETİKLEYEBİLİR”

Yağmur yağmayan yerler için de uyarılarda bulunan Prof. Dr. Şenyiğit, özellikle KOAH, astım, solunum yolu hastalığı ve alerjisi olanların kapı ve pencereleri açmamaları gerektiğini belirtti. Tozun akciğere girmesiyle kendi hastalıklarının tetiklenebileceğini söyleyen Şenyiğit, “Yağmurun olmadığı yerlerde toz fırtınası olduğu zaman, tabi bunun derecesi çok mühim, özellikle gözün görmeyeceği biçimde, çok yoğunsa sağlığa etkisi daha fazlayken, daha az toz hareketi de sağlığa daha az zarar verebilir. Ne yapabilir bu? Özellikle astımı olan, KOAH’ı olan, solunumsal hastalığı olan ve alerjik hastalığı olan kişilerin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu tozun burundan yahut ağızdan akciğere girmesiyle kendi hastalıkları tetiklenebilir. Onun için o hastalardan rica ediyorum; bu tür vaziyetlerde eğer toz fırtınası varsa mümkünse dışarı çıkmayın, havanın güzelliğine kanmayın; çünkü hastalığınız tetiklenebilir ve atak geçirebilirsiniz. Evde kalmanızın çok büyük yararı var. Toz yoğunluğunun oldukça fazla olduğu yerlerde mutlak surette dışarı çıkılmaması gerekir; kapıların kapatılması, pencerelerin kapatılması gerekir ve havalandırmanın yapılmaması gerekir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.