adplus-dvertising

Dijital eğitime ilgi katlanarak artıyor

2022 senesinin ilk çeyreğinde kullanıcıların sistemdeki deneyim süresi 2 kat, aktif kullanıcı sayısı ise yüzde 50 arttı.
Takip et
Dijital eğitime ilgi katlanarak artıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dijital eğitim çözümleri (Uzaktan eğitim) şirketi Enocta’nın, kurum çalışanı 3 milyonu aşkın kullanıcısına ait verileri derleyerek yaptığı incelemenin neticelerine göre, 2022 senesinin ilk çeyreğinde 2021 senesinin aynı dönemine göre, kullanıcıların sistemdeki deneyim süresi ve eğitimi tamamlama oranlarında 2 kat, aktif kullanıcı sayısı, mobil kullanım oranı gibi mühim başlıklarda ise yüzde 50 artışlar sağlandı.

Enocta CEO’su Ahmet Hançer, firmalarının sunduğu hizmetlere olan talebin Covid-19 salgınının başladığı 2020 senesinde yükselmeye başladığını ve bu talebin artarak devam ettiğini belirtti.

Firmanın artan talebi karşılamak ve daha etkin bir hizmet sunmak maksadıyla 2021 senesinde öğrenen deneyimini merkezine alan, kullanımı daha keyifli hale getiren yeni eğitim platformunu ve firma kataloğunda bulunan 5 bin içeriğin tümünü abonelik modeli ile kullanıcılara açtığını hatırlatan Hançer, “Yaşama geçirdiğimiz yeniliklerin de etkisiyle, 2021 senesinde olduğu gibi, 2022 senesinin ilk çeyreğinde de aktif kullanıcı sayımız, eğitimlerimizde geçirilen süre artarak devam ediyor” şeklinde konuştu.

Senenin ilk çeyreğinde Enocta için bir başka gelişme de çalışan memnuniyeti açısından meydana geldi. Great Place To Work’ün düzenlediği, uluslararası standartlar baz alınarak, çalışanların şirketi farklı açılardan değerlendirmesiyle tespit edilen ‘Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ ve ‘Y Kuşağı İçin En iyi İşverenler’ listelerine giren firma, bu alanda verilen ödüllerini aldı.

Çalışan mutluluğu
Ahmet Hançer, çalışanların çok mühim bir firma değeri olduğu, çalışan gelişimi ve mutluluğunun firmaların hizmet kalitesi ve büyümesinde belirleyici rol oynadığı bir çağda meydana geldiğini söyleyerek şunları belirtti:
“Gerek son 30 senede yaşamımızı ve iş süreçlerini değiştiren internet teknolojileri ve uygulamaları, gerekse endüstri 3.0, web 3.0, Metaverse gibi kavramların yaşama geçirilmeye başlanması, kendisini devamlı geliştiren, yetenekli çalışanları daha mühim hale getirdi. Dijital öğrenme çözümleri sunan bir firma olarak çalışanlarımızın gelişimi ve mutluluğunu her zaman önemsedik ve her vaziyette onların yanında olmayı bir firma felsefesi olarak benimsedik. Pandemi döneminde çalışanlarımız ile yakın iletişime daha fazla önem verdik, sağlıklarını her şeyin önünde tuttuk, gerekirse psikolojik destek verdik. Evden çalışma dönemine uygun yan haklar ve ihtiyaçlarını giderecek çözümleri çeşitlendirdik. Dileyenlerin kullanımına açık biçimde içerisinde bulunan herkesin rahat edeceği, grup çalışması yapabileceği, geniş, yeşil bir işyeri yarattık. İşyerimiz Kalforniya merkezli tanınmış ofis tasarımı portalı ‘Office Snapshots’ tarafından yapılan, ‘2020 senesinin en popüler 25 ofisi’ değerlendirmesinde, ikinci sırada yer aldı. Bu süreçte, zorlu şartlarda bir yandan artan talebi karşılarken, bir taraftan da çok mühim yenilikleri yaşama geçirdik. Pandemi döneminde çok mühim başarılara imza atan ve şirketimizi ‘Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ arasına dahil eden çalışanlarımızı kutluyor ve onlara teşekkür ediyorum.”

Devamlı yenilik
Hançer, iş dünyasında meydana gelen hızlı değişim sebebiyle kabiliyet açığının kapatılması, yaşam boyu öğrenme gibi kavramların öneminin anlaşılmaya başlandığını, Dijital Çağın gereği olarak bu eğilimin artarak devam edeceğini söyleyerek, “Firma olarak 20 senedir aralıksız bir gelişim süreci yaşıyor, bir yandan artan talebe büyük bir heyecanla cevap verirken, öbür yandan dünyadaki trendleri yakalayan teknolojik yeniliklere yatırımlar yapıyor, teknolojimizi ve içeriklerimizi zenginleştiriyoruz. 2022 senesinde da hem Enocta Platform hem de Enocta Katalog ürünlerimizin yenilikleri ve geliştirmelerine devam ediyoruz. Bu öğrenme deneyimini yaygınlaştırmak, yurt dışı projeleri ile etki alanımızı büyütmek mühim hedefimiz. Yeni nesil teknolojileri etkin kullandığımız içerik tipleri, gelişim alanlarında konu çeşitliliği, makine öğrenmesi ve yapay zeka ile kişileştirilmiş eğitim deneyimi yaratabilmek maksadıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öğrenenlerin, paydaşların ve sektörün tercihlerini ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, veriye dayalı kararlar ve projelerimizle sektöre değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Platformun kullanıcılarından derlenen verilere göre, 2022 senesinin ilk çeyreğinde bir önceki sene aynı döneme göre Enocta dijital öğrenme dünyasında şu gelişmeler meydana geldi:

Aktif kullanıcı sayısında yüzde 50 artış
Kullanıcıların sistemdeki deneyim süresinde 2 kat artış
Enocta Platformu sisteme giriş sayısında yüzde 50 artış
Mobil kullanım oranında yüzde 50 artış
Eğitim tamamlanma oranında 2 kat artış

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.