adplus-dvertising

DHKP-C üyesi birinin ölümüne ilişkin cezaevinde yattığını söyleyen Nuri Ergin: “Yine öldürürüm”

Kamuoyunda ‘Nurişler’ ya da ‘Karagümrük Çetesi’ olarak bilinen ve liderliğini Nuri Ergin’in yaptığı suç örgütü davasının görülmesine başlandı. 36 sanığın yargılandığı davada savunma yapan ve hakkında 239 seneye kadar hapis cezası talep edilen Nuri Ergin, çıkar maksatlı suç örgütü lideri olduğunu belirterek, kendisinin cezalandırılmasını fakat ailesinin tutuklu mensuplarının serbest bırakılmasını istedi.
Takip et
DHKP-C üyesi birinin ölümüne ilişkin cezaevinde yattığını söyleyen Nuri Ergin: “Yine öldürürüm”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kamuoyunda ‘Nurişler’ ya da ‘Karagümrük Çetesi’ olarak bilinen ve liderliğini Nuri Ergin’in yaptığı suç örgütü davasının görülmesine başlandı. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada tutuklu sanık Nuri Ergin ile bir kısım öbür tutuklu sanıklar SEGBİS sistemi ile hazır edildi. Duruşma salonunda bir kısım tutuklu sanıklar ile taraf avukatları da hazır bulundu.

“Ben çıkar maksatlı suç örgütü lideriyim doğru”

Savunması sorulan tutuklu sanık Nuri Ergin, galerici olduğunu ve aylık kazancının 25-30 bin TL arasında değiştiğini belirterek, “Bize bu iftiraları atanları Rabbime havale ediyorum. Ben çıkar maksatlı suç örgütü lideriyim doğru. İddianamede 90’lı senelerde örgüt kurduğum belirtiliyor. Bu mümkün değil. Ben o tarihte beyaz eşya dükkanında çalışıyordum. İddianamede dayımın babamı öldürdüğü varsayılarak benim dayımı öldürdüğüm yazıyor. Ama benim dayım, babamı 10 el ateş ederek öldürdü. Bu davada şikayetçi olanlar dayımın yakınlarıdır. İftira atıyorlar. Ben yaptığım eylemi yaptım diyen bir Nuri Ergin’im. Ne Yaşar Ecim’in vurulması ile ne başka birinin vurulması ile benim bir alakam yok. Buradaki sanıkların hiçbirinin benimle ve benim grubumla alakası yok. Vurulan şahıslar ile de benim en yakın ilgim yok. Ben bu adamları tanımam etmem. Bu kadar insanın üstüne iftira atılıyor. Benim kalbimde 5 adet stent var. Bel fıtığı var. Bu iftiraları atanları Allah’a havale ediyorum, Rabbim nasıl biliyorsa öyle yapsın” şeklinde konuştu.

DHKP-C mensubu birinin ölümüyle alakalı cezaevinde yattığını belirten Nuri Ergin, “Bugün gene fırsatım olsa, sizin gibi şerefli insanları katletse gene öldürürüm. Ben 27 yıldır hapishanedeyim. DHKP-C’li ölen birisinin cezasını yatıyorum. Bununla da gurur duyuyorum. Benim oğlumun, bacımın, yeğenlerimin bu olaylar ile alakası yok ama suçlanıyorlar. Ne yapayım? Soyadımı mı değiştireyim? Benim oğlum sabıkasız pırıl pırıl insan. Polisten, bu işlerde çekinen pırıl pırıl bir çocuktur” şeklinde konuştu.

Nuri Ergin’in kız kardeşi Neslihan Ecim ise, “Ben 1.5 senedir tutukluyum. 35 yıldır ev hanımıyım. Ömrümde ilk kez mahkemeye çıktım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Bizde kadınlar bu şekilde olayların içerisine girmez” şeklinde konuştu.
Nuri Ergin ise, “Benim şuana kadar işlediğim cinayetlerden, suçlardan yaptığım şeylerin hiçbirinde ablamın, annemin yani ailemdeki kadınların ilgisi yoktur” dedi.

Nuri Ergin’in kardeşi Soner Ergin ise, “Ben 45 yaşımdayım ve 13 senedir hapisteyim. 7 sene suçsuz yattım. Nuri ağabeyim nasıl ki 26 senedir çocuklarını görmüyorsa ben de 17 senedir çocuklarımı toplamda 7 kez gördüm. Evet, biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz ama ben örgüt yöneticisi değilim” şeklinde konuştu.

Sanık Ergin duruşmada kendisinin cezalandırılmasını istedi

Duruşmada talebi sorulan sanık Nuri Ergin, “Cezalandırılmamı talep ediyorum. Diğerlerinin tahliyesine ve beraatına karar verilmesini talep ediyorum. Benim oğlumun tek suçu benim oğlum olmasıdır” şeklinde konuştu.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ramazan Elçiboğa, Neslihan Ecim, Şaban Behçet Ecim, Soner Ergin, Vedat Ecim, Yüksel Turan ve Atilla Cankurt’un savunmalarının alınmış olması ve tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi. Mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan 198 sayfalık iddianamede, 5 kişi mağdur, 9 kişi müşteki, aralarında Nuri Ergin’in de bulunduğu 36 kişi ise sanık olarak yer almıştı. İddianamede başlangıç olarak kabul edilen olayın 2019 senesinde meydana geldiği aktarılmıştı. 2019 senesinde Erzurumspor Kulübü ile yapılan futbol müsabakasında Erzurumspor taraftarlarının “Nuri Ergin” diyerek tezahürat yaptığı fakat Karagümrük Spor Kulübü taraftarının bu tezahüratı yapmadığı iddianamede söylenmişti. İddianamede örgüt lideri Nuri Ergin’in cezaevine yasadışı yollarla soktuğu telefon ile birilerini arayarak “Ben ömrümü Karagümrük’e verdim, bu kadar ceza yattım, Erzurumlular ‘Nuriş’ diyerek bağırır da Karagümrüklüler nasıl bağırmaz, onlara söyle tamamını öldüreceğim” dediği ve spor kulübü başkanı Yaşar Ecim ve kulübün yönetimindeki kişileri tehdit ettiği aktarılmıştı. İddianamede telefon görüşmesinden sonra Fatih Karagümrük Spor Kulübü’nün eski başkanı Yaşar Ecim’in 12 Eylül 2020’de Beylikdüzü’nde bir mekan çıkışında silahlı saldırıya uğradığı ve bacağından yaralandığı kaydedilmişti. İddianamede kamuoyunda Nurişler, Nuriş Kardeşler yahut Karagümrük Çetesi olarak bilinen ve halen cezaevinde olan Nuri Ergin ile Vedat Ergin’in yanı sıra kardeşleri Nejat Ergin, Zeynel Ergin ve Soner Ergin’in bir araya gelerek organize suç örgütü yarattıkları ve cezaevinde bulunan örgüt lideri Nuri Ergin’in telefon ile dışarıda bulunan adamları üstünden talimatlar vererek eylemlerini sürdürdüğü söylenmişti. İddianamede söz konusu suç örgütünün eylemlerinin 1990’lı senelerin başlarında görüldüğü ve bu senelerde semt, hal ve pazar esnafını haraca bağladıkları, kendilerine haraç vermeyen iş adamlarının dükkanlarını kurşunladıkları, husumetlilerine karşı yaralama, öldürme hatta bombalamaya kadar varan eylemlerde bulundukları kaydedilmişti. Örgütün finansının kumar oynatmak, uyuşturucu madde ticareti gibi yasadışı yollarla sağlandığı da iddianamede açıklanmıştı. Nuri Ergin hakkında ‘suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak’, ‘tasarlayarak öldürmeye teşebbüs’, ‘2 defa olası kastla yaralama’, ‘3 defa özellikli yağmaya teşebbüs’, ‘6 defa ruhsatsız silah bulundurma’, ‘şantaj’, ‘özel yaşamın gizliliğini ihlal’, ‘3 defa genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması’, ‘2 defa özellikli kasten yaralama’, ‘2 defa mala zarar verme’, ‘2 defa özellikli yağma’, ‘tehdit’, ‘2 defa kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya teşebbüs’, ‘özellikli dolandırıcılık’, ‘izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme, satma’ ve ‘infaz kurumuna yahut tutukevine yasak eşya sokmak’ suçlarından toplam 239 sene 9 aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.