Dezenfektan abdesti bozar mı?

21 Mayıs 2021, 13:23 tarihinde eklendi
Namaz kılmadan önce abdest alan Müslümanlar özellikle koronavirüs döneminde öne çıkan dezenfektan ürünleriyle ilgili şüpheye düştü. İçerisinde yüksek miktarda alkol barındıran dezenfektanlar abdesti bozar mı? sorusu akıllara geldi.
Takip et
Dezenfektan abdesti bozar mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alkollü Ürünleri Kullanmak Abdesti Bozar mı?

Kur’an-ı Kerim’e göre sarhoş edici özelliği bulunan alkolün her türlüsü haramdır. Fakat örneğin etil alkol gibi sarhoş etmeyen ve içilemeyen alkoller haram değildir. Elmalılı Hamdi ispirto, bira gibi alkollerin içilmeyip elbiseye ya da bedene sürülmesi namaza mani olur denemez demiştir.

Hanefi mezhebinin bazı imamları deodorant, kolonya gibi ürünler necis alkol cinsi olmaması sebebi ile elbiseye ya da bedene sürülmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Şafi ile Hanbeli mezhebine göre ise bu ürünler pis sayılır ve yıkadıktan sonra namaz kılmak gerekmektedir. Bu mezheplere göre çeşitli dezenfektanlar kullanıldıktan sonra ellerin sonrasında yıkanması halinde herhangi bir problem olmamaktadır.

Kullanılan alkol etil alkol ise vücuda ya da bedene sürülmesinde haram bir vaziyet bulunmamaktadır. Fakat bu vaziyet Hanefi mezhebi için geçerli olan bir vaziyettir. Şafi ve Hanbeli mezhebinde alkol türü ne olursa olsun vücuda değmesi vaziyetinde yıkamak gerekmektedir.

Dezenfektanları Sıkmak Abdesti Bozar mı?

Günümüzde meydana gelen pandemi nedeni kolonya ve dezenfektan çok sık kullanılan ürünler arasında yer alır. Dolayısı ile bu ürünlerin abdesti bozup bozmadığı insanlar tarafından merak edilmektedir.

Dinimize göre sarhoş edici bütün alkol ürünleri haram kılınmıştır. Temizlik ya da hoş koku için kullanılan alkollü ürünler için aynı vaziyet söz konusu değildir. Yani temizlik için ele ve vücuda sürülen alkol ya da dezenfektanlar abdest bozulmasına neden olmaz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.