Devletin Verdiği Teşvik, Üreticinin Cebine Girmeden Uçuyor

Son dönemlerde devletin verdiği teşvikler ile Doğu ve Güneydoğu'da hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara nefes aldırsa da yem fiyatları beli büküyor.

Son yıllarda artan yem fiyatları hayvan üreticilerinin belini kırdı. Birçok üretici, ya daralmaya gitti ya da elinde ne var ne yok satarak büyük şehirlerin yolunu tuttu. Bu da Türkiye’nin et ve süt ihtiyacına ciddi anlamda darbe vurdu. Üreticinin şikayetlerini dikkate alan yetkililer, attıkları adımlarla hayvancılıkla uğraşanları biraz olsun rahatlattı.


NE Mİ YAPILDI?

Hayvancılıkla uğraşanların ihtiyaçlarını belirleyen devlet, bu anlamda ilk adım olarak kayıt sistemini hayata geçirdi. Tıpkı insanlar gibi yeni doğan her hayvanın da artık bir kimliği var. Bu anlamda kayıt dışı üretim ortadan kalktı ve hayvan sayısına ilişkin daha net bilgiler elde edilmeye başlandı. Bu hamle sonrası doğum yapan küçükbaş ve büyükbaş hayvan başına para ödemeye başlayan devlet, nakit sıkıntısı çeken üreticinin yarasına bir nebze olsun merhem oldu.

PEKİ BU HAMLELER YETERLİ Mİ?

Üretici son dönemlerde yapılan bu hamleleri yerinde buluyor ancak yeterli bulmuyor. Yukarıda da belirtildiği üzere özellikle yem fiyatlarındaki fahiş artışlar üreticiyi olumsuz etkiliyor. Konuyla ilgili değerlendirme yapan bir üretici, “Devletimiz sağolsun doğan her hayvan için bir ödeme yapıyor ancak yem ve mazot fiyatları dikkate alınırsa pek yeterli olduğunu söyleyemem. Yapılan son hamleler biraz olsun bölgede kıpırdanmayı beraberinde getirdi. Ancak bu hamleler yeterli mi? Asla” ifadesini kullandı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı