Devleti 120 milyon TL dolandıran çete yakalandı

Hasta olmayan kişilerin adına özellikle pahalı ilaçları raporlayıp, kendi eczanelerinden temin ederek devleti dolandıran çete yakalandı. Ankara merkezli 5 ayrı ilde düzenlenen operasyonla, ilaçların ücretini SGK’dan alıp, yurt dışında satan çete üyeleri kıs kıvrak yakalandı. Devleti 120 milyon Lira zarara uğratan 35 kişi gözaltına alındı.


Devleti 120 milyon TL dolandıran çete yakalandı

Edinilen bilgiye göre operasyonda, değeri çok yüksek olan yaklaşık 40 bin kutu ilaç ele geçirildi. Bu kapsamda Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği 4 ayrı operasyonda, 10’u doktor olmak üzere 62 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 15 kişi tutuklandı. Polis, hasta olmayan insanları hastaneye götürmeden doktor tarafından rapor düzenleyen çetenin, piyasa değeri yüksek ilaçları önce kendi kontrolündeki eczanelerden temin edip sonra özel depolarında topladığını belirledi. SGK’dan ilaçların ödemesini alır almaz harekete geçen örgüt, yasal olmayan yollarla ilaçları yabancı ülkelere satıyordu. Bu yöntemle örgütün devleti 120 milyon Lira zarara uğrattığı saptandı.

40 BİN KUTU PAHALI İLAÇ ELE GEÇİRİLDİ

Ankara polisinin titizlikle yürüttüğü operasyonda örgüt üyesi 42 kişiye yönelik 5 ilde şafak vakti baskın düzenlendi. 45 tanesi Ankara’da olmak üzere 80 tane ev ve iş yerine baskın yapıldı. Belirlenen adreslerde yapılan aramalarda da piyasa değeri çok yüksek 40 bin kutu ilaç ele geçirildi. İlk incelemelerde ele geçirilen bu ilaçların, şeker, kanser ve organ naklinde kullanılan bazı ilaçlar olduğu tespit edildi. Ayrıca ilaçların büyük bir kısmının sadece hastanede olması gereken ilaçlar olduğu belirlendi. 40 bin kutu ilaçtan 3 bini OSTİM Sanayi Sitesi bölgesindeki gizli bir depoda ele geçirildi.

15 KİŞİ TUTUKLANDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 2018 yılı ve 2019’un başında düzenlediği 4 ayrı operasyonda, bu ilaçların hasta olmayan kişilere yazdırılıp yurt dışına satan ve haksız kazanç elde eden şüphelilerle ilgili işlemlere devam ediyor. Devleti bu yolla dolandıran çete üyelerinin, ilaçların bir kısmını da Habur Sınır Kapısı’ndan terör örgütü PKK’ya gönderdiği iddiasıyla 10’u doktor toplam 65 kişiyi gözaltına alınmış ve bunlardan 15’i tutuklanmıştı.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.