adplus-dvertising

Devlet Bahçeli: Altın satar gibi yağ satanlar onurlarını da satmışlardır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin TBMM’deki grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.
Takip et
Devlet Bahçeli: Altın satar gibi yağ satanlar onurlarını da satmışlardır
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar…

Anadolu coğrafyası doğu-batı koridorunda köprü işlevi gören, yolların kesişme noktasında bulunmasından dolayı tarihin her döneminde stratejik önemi çok yüksek olan vatan topraklarımızdır. Geçmişiyle, geleceğiyle, dağıyla, taşıyla bu coğrafya bizim, bastığımız topraklara vatan mührünü vuran irade Türk milletidir. Coğrafyamızı değiştirme ihtimalimiz yoktur, bu vatan kıyamete kadar bizimdir, bizim kalacaktır. Bir vatana sabahtan akşama sahip olmak mümkün değildir.

Etrafımız tehdit saçıyor diyerek bütün oyunlar üstümüze oynanıyor bahanesiyle ne korkacak ne de saklanacak halimiz vardır. Her taşı yakut, her insanı aziz olan bu cennet vatanı her koşul altında müdafaaya yetkiliyiz ve sonuna kadar da yeminliyiz. Çevremizi saran tüm coğrafyalar bıçak sırtındadır. Milli bekamız çok ciddi risk ve tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu sebeple dik duracağız, dirayetli hareket edeceğiz. Karanlık propagandalara aldırış etmeden refakatinde yürüyüşümüzü inançla sürdüreceğiz. Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye’ye yol açacağı çok boyutlu neticeleri hesaplamak zorundayız. Savaşın küresel dengeleri sarsacağını, dünyanın diplomatik imajını bozacağı gelişmelerle sabittir. Sayın Cumhurbaşkanımızın aktif diplomasisi, ateşkes ve barış ümitlerimizi canlı tutmaktadır, dünya bu fırsatı kaçırmamalıdır. Türkiye arabuluculuk yapacak tek ülke olarak öne çıkmış vaziyettedir. Savaşın ekonomik, ticari, insani ve vicdani faturasının gittikçe ağırlaştığı görülmektedir. İnsani kriz korkunç seviyelere tırmanmaktadır. Türkiye’ye gelen Ukraynalı sayısı 20 bini bulmuştur.

Rusya-Ukrayna heyetleri arasında yapılan görüşmeler bugüne kadar netice vermemiştir. Üstünde anlaşılan geçici ateşkes kararı bile kısa zamanda ihlal edilmiştir. Rusya’nın öne sürdüğü gibi iki taraflı bir anlaşmazlık değil, tek taraflı bir işgal söz konusudur. Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber Sayın Dışişleri Bakanımızın çabalarından dolayı yürekten kutluyor, teşekkür ediyorum. Rusya kilometrelerce uzunluktaki konvoylarını sevk etmektedir. Rusya’nın bütün askeri kuvvetiyle Ukrayna’da etkinlik göstermediği anlaşılmaktadır. ABD, AB ve NATO ise günü kurtarmanın, çatışmaları kızıştırmanın hevesinde ve peşindedir. Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın ‘Bugünden itibaren bütün ölümlerden NATO sorumlu’ beyanı her manada düşündürücü bir çıkış olarak değerlendirilmelidir.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin 3 alternatif senaryo üstünde sonuçlanabileceği görülmektedir. Bunlardan birincisi kukla bir yönetimin iş başına getirilmesidir. İkincisi Ukrayna’nın ikiye bölünmesidir. Bu kapsamda Rusya’nın bu bölgeyi kontrol etmesi beklenebilecektir. Üçüncüsü ise Donetsk ve Luhanks özerkliğine dair değişikliklerin yapılması ve Kırım’ı doğrudan tanımasıdır. Ukrayna işgali taşları yerinden oynatmakla kalmayacak, benzer skandalların farklı coğrafyalarda sergilenmesine emsal teşkil edecektir. Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların kazananı değil yalnızca kalabalık kaybedenler kulübü olacaktır. Türkiye başta olmak üzere pek çok ülke bu savaşın vahim neticelerine direkt maruz kalmaktadır.

Savaşın sürmesi, daha vahimi uzaması, ticaret kanallarını kapatacak, ülke ekonomilerini şiddetli bir türbülansa sokacaktır. Bunların utanmaları kalmamıştır, insanımızın kesesine kent vuranların gözünün yaşına bakılmamalıdır. Adeta altın satar gibi yağ satanlar onurlarını da satmışlardır. İstanbul ve Ankara’daki marketlerde ilkel görüntüler hepimizin yüreğini sızlatmıştır. Sosyal medya üstünden provokasyon rüzgarı estirilmiştir. Marketlerde izdiham oluşmuş, insanlarımız birbirine girmiştir. Toplam ayçiçek üretimimizin yüzde 17 yükseldiği, yağ ihtiyacının bir bölümünün ithalatla karşılandığı bilinen bir husustur. Lüzumlu önlemlerin alındığı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanmıştır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.