adplus-dvertising

DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan ‘siyasi casusluk’ suçlamasıyla gözaltına alındı

DEVA Partisi kurucularından eski asker ve güvenlik uzmanı Metin Gürcan gözaltına alındı. Gürcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘siyasi casusluk’ nedeniyel evini polisin bastığını duyurdu. Metin Gürcan kimdir?
Takip et
DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan ‘siyasi casusluk’ suçlamasıyla gözaltına alındı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

DEVAPartisi kurucusu ve eski asker Metin Gürcan, ‘siyasi casusluk’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Sosyal medya hesabından gözaltına alındığını duyuran Metin Uca, “Siyasi casusluk suçlaması ile göz altına alınıyorum. Polisler evde… Arama yapıyorlar . Şok oldum. Desteğiniz istiyorum.” paylaşımı yaptı.

DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan ‘siyasi casusluk’ suçlamasıyla gözaltına alındı

Metin Gürcan, Emekli Tümgeneral Cihat Yaycı ile 16 Eylül’de yaşadığı polemikle gündeme gelmişti. Yaycı’nın “15 Temmuz’da, Yunanistan Türkiye’nin batısını Megola İdea çerçevesinde FETÖ’cülerle birlikte işgal edecekti.” sözlerini eleştiren Gürcan, “Dinledikçe TSK adına kaygılanıyorum! Biz koskoca orduyu kimlere emanet etmişiz? Statü sahibi böyle kişilerden böylesine saçma yorumlar geldikçe, 15 Temmuz’un asıl nedenleri, nasıl olduğu ve sonuçlarına dair rasyonel akıl yürütme zorlaşıyor. Yazık!” diye yazmıştı.

Son paylaşımında ‘Erdoğan diktatör değilse…’ demişti

Metin Gürcan önceki gün Cumhurbaşkanı Danışmanı Oktay Saral’ın “Bilumum muhalefet; Hepinizin canı cehenneme..!” paylaşımına tepki göstererek şu paylaşımı yapmıştı: “Bu kafa Venezuela, Türkmenistan, Kuzey Kore. kafası. Türkiye hala bir diktatörlük değilse, bu AKP genel başkanının diktatör olmak istememesinden değil; Türkiye’de her şeye rağmen muhalefetin hala çok güçlü ve çoğulcu olmasından, sivil toplumun demokrasi bilincinin gücündendir.”

BAE ile anlaşmayla ilgili paylaşımı

BAE ile imzalanan anlaşmaya dün değinen Gürcan iktidarın dış mihrakları söylemlerini eleştirdi. Gürcan’ın ifadeleri şöyle: “Geldiler. En Dış Mihraktılar. Şimdi ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşımızın’ sponsoru oldular. Batan geminin kelepir malları için 10 milyar $ ateşleyecekler(miş). Bakalım ne kadarını ateşleyecekler? Neleri aldılar? Hangi imtiyazlarla aldılar? Neler ileride UA tahkime gidecek? Göreceğiz.”

METİN GÜRCAN KİMDİR?

Ali Babacan tarafından kurulan yeni parti Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nin Kurucular Kurulu üyeleri açıklanmıştı. Bu listede Metin Gürcan ismi de yer aldı. 1976 Osmaniye doğumlu olan Gürcan, 1998-2014 yılları arası TSK’nın değişik birimlerinde çalıştı. Güneydoğu Anadolu bölgesi, Irak, Afganistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da görev yaptı. Özel Kuvvetler bünyesinde yetişen Gürcan, 2008-2010 arası ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde ‘Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi’ adlı teziyle Güvenlik Çalışmaları alanında master derecesi aldı. Ocak 2015’te kendi isteğiyle emekli oldu. Şu anda Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde TSK’nın kurumsal dönüşüm kapasite ve isteği konusunda doktora tezini yazan Gürcan’ın Turkish Studies, Small Wars Journal, Dynamics of Asymmetric Conflict, Perceptions gibi uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde çatışmanın değişen doğası, terörizm, ayaklanma ve ayaklanmaya karşı koyma, sivil asker ilişkileri, dış politika ve askeri strateji konularında yayımlanan pek çok akademik makalesi bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.