Dev Kayaların Üzerine Yapılan Görkemli Kale, Görenleri Büyülüyor

Gümüşhane’de 12 yıl önce restore edilerek turizme kazandırılan 650 yıllık Kov Kalesi, ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Türkiye, tarihi yapılarıyla dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor. Bu yapılardan biri de Gümüşhane’ye bağlı Esenyurt köyünde yer alan Kov Kalesi. Yaklaşık 650 yıllık bir geçmişe sahip olan dev kaya parçalarının üzerindeki kale, 2007 yılında restore edilerek turizme kazandırılmıştı. Kenti ziyaret edenlerin büyük ilgi gösterdiği kale, ihtişamıyla göz kamaştırıyor.

Doğu Karadeniz’in incisi Gümüşhane’ye turizmi canlandıracak önemli bir yapı daha kazandırıldı. Yaklaşık 650 yıl önce Bayburt’a yönelik akınları durdurmak amacıyla dev kaya parçaları üzerine inşa edilen Kov Kalesi, uzun süren restore çalışmalarının ardından ziyarete açıldı. Gümüşhane kent merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafede olan kalenin, kenti ziyaret eden turist sayısını önemli ölçüde artırması bekleniyor. Kaleyi ziyaret edenler, dinlenme alanı ve otopark gibi hizmetlerden de faydalanabilecek.

YÖRE HALKI HEYECANLI

Görsel manzarası ile büyüleyen kalenin, yerli ve yabancı turistleri çekmesi durumunda yöre halkına ekonomik getiri sağlayacağı da düşünülüyor. Kaleyi sınırları içerisinde barındıran Esenyurt köyü sakinleri, Kültür Bakanlığı tarafından kalenin tanıtımına bütçe ayrılması durumunda köylerinin Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biri olacağına inanıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı