Derya Özkaya Matraş kimdir, eğitimi ne?

Sosyal medya patronu Facebook'un Türkiye Ülke Direktörlüğünü yapan ve açıklamalarda bulunan Derya Özkaya Matraş merak konusu oldu. Doğan Holding'den sonra Facebook'ta çalışmaya başlayan Derya Özkaya Matraş, Facebook Türkiye Direktörü olarak görev alıyor. Peki, Derya Özkaya Matraş kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne?
Takip et
Derya Özkaya Matraş kimdir, eğitimi ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Derya Özkaya Matraş Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Columbia Business School’da Master yaptı.

Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev alan Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Derya Özkaya Matraş, Aralık 2015’ten bu yana Facebook’un Londra ofisinde görev alıyor ve Türkiye’deki marka ve ajansların Facebook, Instagram ve diğer şirket ürünlerini en iyi şekilde kullanarak ekibe liderlik ediyor.

Fırat Dirik’in yerine atanan ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün ardından Columbia Business School’da MBA eğitimi alan yeni Facebook Türkiye Ülke Direktörü’nün kariyer geçmişinde Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketler de yer alıyor.

Facebook’un Londra ofisinde görev yapan Matraş’ın, Facebook bünyesinde Türkiye’de faaliyet gösteren marka ve ajansların Facebook, Instagram ve diğer ilgili şirket ürünlerini en verimli şekilde kullanmalarından sorumlu.

WhatsApp’ın eskiden sadece kişiler arasında kullanıldığını söyleyen Matraş, “Fakat mesajlaşma daha yoğun halde hayatımıza girmeye başladıkça git gide işletmeler de iletişim halinde olmak için insanlar gibi Whatsapp’ı kullanmaya başladılar” dedi.

Şirketin Londra ofisinde görev yapacak olan Matraş, atamayla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Facebook’ta bizim sıkça kullandığımız bir söz var: ‘Biz bu yolculuğun henüz sadece yüzde 1’ini tamamladık.’ Bu durum Facebook’un Türkiye’deki faaliyetleri için daha doğru olamazdı.

Ben bu yolculuğa daha yeni başlıyorum fakat bağlantının gücüne dair gördüklerim şimdiden çok ilham verici. Facebook ülkemizde çok yaygın olarak kullanılıyor ve bu durum şirketin sunduğu ilgili ve etkili reklam çözümleriyle birleştiğinde ortaya, Türkiye’nin günden güne gelişen ve zenginleşen ekosisteminde faaliyet göstermek isteyen marka ve ajanslar için eşi bulunmaz fırsatlar çıkarıyor. Türkiye’deki mevcut ve potansiyel müşterilerimizin etkili dijital stratejiler geliştirmesine destek olmayı ve müşterilerimizin Facebook deneyimlerini en iyi noktaya taşımak için onlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Derya Özkaya Matraş, WhatsApp’ın yeni sözleşmesine ilişkin kişisel sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, planlanan değişiklikleri anlattı.

Derya Özkaya Matraş kimdir, eğitimi ne?

Gizlilik politikasındaki güncellemeye gidilmesinin ana nedeninin anlatan Matraş, şu ifadeleri kullandı:

“Gizlilik politikamızı ileride işletmelerin müşterileriyle olan WhatsApp üzerinden iletişimlerini yönetmelerine yardımcı olmak amacıyla güncelledik. Bu güncelleme; işletmelerin ileride isterlerse ana şirketimiz olan Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağlıyor. Tabii ki Whatsapp üzerinden bir işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamak yine kullanıcının inisiyatifinde. Ya da böyle bir güvenli hosting hizmetini Facebook üzerinden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde, Facebook’un değil.

Söz konusu güncellemenin Whatsapp’ın Facebook’a veri paylaşımı uygulamalarını değiştirmeyeceğini kaydeden Matraş, “Whatsapp yıllardır Facebook’un bir parçası ve öyle kalmaya da devam etmesi planlanıyor. Önümüzdeki günlerde Whatsapp’ın gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl koruduğu konusunda Türkiye’deki kişilerle doğrudan iletişim kurmak için çok daha fazlasını yapacağız.”

“UÇTAN UÇA ŞİFRELEME İLE KORUNUYOR”
Matraş, “gizlilik ve uçtan uca şifreleme” uygulaması ile de bilgi veren Matraş, şunları kaydetti:

“Kişisel mesajlarınız, aramalarınız, fotoğraf, video gibi medya gönderileriniz her zaman uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Bu şifrenin kilidini sadece mesajı gönderen ve mesajı alan kişi açabilir demek. Uçtan uca şifreleme sayesinde ne Whatsapp ne Facebook bu mesajları veya bu mesajların içeriklerini hiçbir şekilde okuyamaz veya dinleyemez demek. Bu hiçbir zaman değişmeyecek.

Peki rehber ve kontaklarımız paylaşılıyor mu? Hayır. Rehberiniz Facebook ile paylaşılmıyor. Whatsapp’a rehberinize erişim izni verdiğinizde bu mesajlaşmayı daha hızlı ve daha güvenilir hale getirmek için kullanılıyor. Yani Whatsapp hiç kimsenin mesajlaştığı veya aradığı kişinin kayıtlarını tutmuyor. Bir kere şöyle düşünün, iki milyar kullanıcının kayıtlarını saklamak en başta sizin için aynı zamanda Whatsapp için ciddi bir gizlilik ve güvenlik riski oluşturur.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.