Deri Peyniri, Tadanların Vazgeçilmezi Oluyor

Karaman sınırındaki Özboynuinceli Mahallesi’nde hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar, keçi ve koyunlardan elleriyle sağdıkları sütleri bir süre beklettikten sonra, soğuk ve nemsiz mağaralarda 3 ay boyunca saklayarak eşsiz bir lezzet elde ediyorlar. Deri Peyniri tezgahlarda 50 ile 60 lira arasında satılıyor.

Karaman’da hayvancılık yapan halk, keçi ve koyunlardan sağdıkları sütleri kendi imkanlarıyla bir süre bekletip dinlendirdikten sonra, mayalayarak keçi ve koyun derileri içinde mağaralarda muhafaza ediyor. 3 ay süren bu muhafaza döneminin ardından derilerden çıkarılan ve eşsiz bir tada ulaşan peynirler, satılmak üzere tezgahlara çıkarılıyor.

MAĞARALAR, DOĞAL SOĞUK HAVA DEPOSU OLARAK KULLANILIYOR

Deri Peyniri’nin yapımında nemsiz ve soğuk ortamın olması en önemli unsurlardan bir tanesi. Bu sebeple bölge halkı, bu hususta mağaraları soğuk hava deposu olarak kullanıyor ve mayalanmış sütün bozulmasını engelleyerek, mayalanma sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlıyor.

Sağlığa bir çok faydasının olduğu bilinen Deri Peyniri’nin kalsiyum miktarı diğer peynirlere nazaran daha yüksek. Yoğun lezzeti ile tadanların masasından eksilmeyen Deri Peyniri, pazarlarda ve marketlerde kilosu 50 ile 60 lira arasında değişen fiyatlara satılıyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı