adplus-dvertising

Depremin merkez üssü Sivrice’de vatandaşlar çifte bayram yaşıyor

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de yaşanan 6.8’lik depremin merkez üssü Sivrice ilçesinde yapımına başlanan göl manzaralı 305 konut ve 86 iş yeri tamamlandı. Göl manzaralı konutlarında ilk bayramı yaşayacak olan vatandaşlar, devletin sıcaklığını her daim yanlarında hissettiklerini ifade etti.
Takip et
Depremin merkez üssü Sivrice’de vatandaşlar çifte bayram yaşıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de yaşanan 6.8’lik depremde 37, Malatya’da 4 olmak üzere 41 kişi yaşamını yitirdi, iki kentte 25 binden fazla konut ise hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 24 bin 83 konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı. Bu çerçevede tamamlanan binlerce konut hak sahiplerine kura ile teslim edildi. Elazığ’ın yanı sıra depremin merkez üssü olan Sivrice ilçesi de bu süreçte tekrardan inşa edilmeye başlandı. TOKİ tarafından başlatılan birinci etap çalışmalarında 305 konut, 86 iş yeri ve 2 caminin yapımı tamamlandı. Göl manzarası ile sanki yazlık gibi duran konutlar, sahiplerine teslim edildi. Konutlarına kavuşan depremzede vatandaşlar, sanki çifte bayram yaşadı.

Depremin merkez üssü Sivrice’de vatandaşlar çifte bayram yaşıyor

”Çifte bayram yaşıyoruz”

Zor zamanlar geçirdiklerini söyleyen depremzede vatandaşlardan Ayser Saygılı, ”Gene de çok şükür, Allah’ımıza şükür ediyoruz. Bu Şekilde bir olanağımız olduğu için çifte bayram yaşıyoruz. Olmayanlara da Allah yardım etsin. Tüm arkadaşlarımıza, tüm Sivrice halkına, öncelikle kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz. Evlerimizi bu şekilde yerinde verdiği için, önceleri kerpiç evler vardı ama şu an çok güzel, çok iyi. Doğalgazımıza kavuştuk. Önceleri sobalı evlerdeydik, ilk bayanlar için söylüyorum, bayanlar zorluk çekiyorlardı. Şuanda kolaylığa kavuştular” şeklinde konuştu.

Depremin merkez üssü Sivrice’de vatandaşlar çifte bayram yaşıyor

”Devletimizden Allah razı olsun, elinden gelen tüm olanakları bizim için kullandı”

Eski evlerinin yıprandığını aktaran Güneri Saygılı, “Şu an yeni evlerimizde doğalgaz ile rahat edeceğiz. Sivrice kaymakamımızdan Allah razı olsun, evleri yerinde vermeye vesile oldu. Devletimizden Allah razı olsun, elinden gelen tüm olanakları bizim için kullandı. Tabii ki daha önceki evlerimiz depreme dayanıklı olmadığından dolayı mesela 3 şiddetinde bir depremde şiddetli sallanıyordu ama şu anki evlerimiz depreme dayanıklı olduğu için 6 ve 7 şiddetindeki depremlerde bile sıkıntı yaşamayız” diyerek konuştu.

Depremin merkez üssü Sivrice’de vatandaşlar çifte bayram yaşıyor

”Haneleri ziyaret ettiğimiz zaman çok büyük memnuniyetle karşılaşıyoruz”

Ramazan ayını bitirdiklerini aktaran Sivrice Kaymakamı Yunus Emre Vural, ”Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan ayın sonuna geldik. Vatandaşımızla, halkımızla aşımızı, ekmeğimizi, soframızı paylaştık ve Ramazan Bayramı’na ulaştık. Fakat biz Türkiye’den, Elazığ’ımızdan farklı olarak çifte bayram yaşıyoruz. Bunun nedeni vatandaşımızın yeni konutlarına geçmiş olmasıdır. Bilindiği üzere 305 tane konut yapılmıştı. 200’den fazlasının anahtarı vatandaşımıza teslim edildi. Kalanları için vatandaşımız veraset sorununu çözmeye çalışıyor. Yakın zamanda dilerim onlar da evlerine geçmiş olurlar. Biz haneleri ziyaret ettiğimiz zaman çok büyük memnuniyetle karşılaşıyoruz” dedi.

Depremin merkez üssü Sivrice’de vatandaşlar çifte bayram yaşıyor

”Yepyeni bir ilçe yaratıldı”

Vatandaşların devletine dua ettiğini ifade eden Kaymakam Vural, “Hakikaten burada dünya üstünde az sayıda devletin başarabileceği çok büyük bir mevzu, çok büyük bir olay başarıldı. Yepyeni bir ilçe yaratıldı. Üstelik özgün bir mimari ile yaratıldı. Son derece sağlam, göl ve dağ manzarasıyla Hazar Baba’nın eteğinde, Hazar Gölü’nün kıyısında bir ilçe. Burası harikulade evler. Artık evlerimiz doğalgazlı. Sobalı evlerden, isten, pastan, kirden kurtuldular. Özellikle kadınların bu konuda çok mutlu olduğunu görüyoruz. Bizlere çok teşekkür ettiklerini görüyoruz, ki çok mutlu oluyoruz. Dileriz bundan sonra da sağlam evlerinde kazasız belasız, afetsiz, sağlıklı ve mutlu günler yaşarlar” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.