adplus-dvertising

Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak

İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan, 15 kişinin yaşamını yitirdiği Doğanlar Apartmanına ilişkin açılan, 2’si tutuklu, 1’i firari 4 sanığın yargılandığı davada göreve yeni gelen savcı, mütalaayı tekrardan hazırlamak için süre istedi.
Takip et
Depremde 15 kişiye mezar olan apartman davasında mütalaa yeniden hazırlanacak
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında 30 Ekim 2020’de yaşanan, 117 kişinin yaşamını yitirdiği 6.6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 15 kişi hayatını yitirirken, 12 kişi de yaralandı. Depremin sonrasında başlatılan soruşturma çerçevesinde müteahhit Çetin D. ve binanın statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat B. tutuklandı. Sürveyan olarak gösterilen G.U. tutuksuz yargılanırken, B.I. ise firar etti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 20 seneye kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

Sanıkların yargılanmalarına bugün İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanıklar statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat B. ve yapı müteahhidi Çetin D., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.
Geçen celsede mütalaa açıklayan duruşma savcısının değişmesi sebebiyle göreve yeni gelen savcı, hukuki görüş farklılıkları olması sebebiyle mütalaanın tekrardan değerlendirilmesi için süre istedi. Savcı öte yandan, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını talep etti.

Daha sonra söz verilen sanık Çetin D., 19 aydır tutuklu olduğunu söyleyerek, “Raporlarım var. Kalpten ameliyat oldum. Dizlerim ağrıyor, ayakta duramıyorum. Ev hapsine de razıyım. Tahliyemi talep ediyorum” şeklinde konuştu. Sanık Mehmet Sedat B. de suçsuz olduğunu söyleyerek, tahliyesini talep etti.

Depremden 65 saat sonra enkaz altından çıkarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek’in ve depremde yaşamını yitiren Umut Perinçek’in annesi müşteki Seher Perinçek, mahkemeye yazılı ve sözlü bir beyanda bulunmak istediğini belirtti. Hazırladığı metni okuyan Perinçek, “Her 2-3 senede bir yüksek can kaybı meydana gelen depremler oluyor. Ben başka Elifler’in ‘Umut’ olmamasını istiyorum. Hangi karar Umut’u geri getirebilir. İstanbul’da da deprem olursa oraya da yetişemeyeceğiz. Sanıkların muhtemel kastla adam öldürmeden en yüksek seviyede ceza almasını istiyorum” şeklinde konuştu.
Mahkeme heyeti, duruşma savcısının esasa ilişkin mütalaayı tekrardan hazırlaması için süre vererek, tutuklulukların devamına karar verip davayı erteledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.