Deprem Risk Haritası Değişti, Durum Vahim

Sismolog Prof. Dr. Ali Osman Öncel, yeni deprem risk haritasının, eskisine göre daha büyük tehlikeler içerdiğini ve konut alırken zemininin, merkezi noktalara yakın olmasından daha önemli bir tercih meselesi olması gerektiğini ifade etti.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Sismolog Prof. Dr. Ali Osman Öncel, yeni deprem haritasının bir çok değişiklik içerdiğini ve bunun da zemin testlerinin yapılmasına bağlı olarak geliştiğini söyledi. Öncel, bir evi satın almadan veya kiralamadan önce deprem bilincine sahipsek, öncelikli olarak emlakçıya konutun zeminin depreme dayanıklı olup olmadığının sorulması gerektiğini söyledi.

EN ÖNEMLİ UNSUR ZEMİN KALİTESİ

Profesör Doktor Öncel, yeni uygulama ile artık binaların zemininin ölçülmesinin zorunlu hale geldiğini ve bu sebeple hangi dairenin ne kadar sağlam bir zemin üzerine inşa edileceğinin bilineceğini söyledi. Çelik yapıların bile sağlam olmayan zeminler üzerine inşa edildiğinde yıkıldığını söyleyen Öncel, bu durumun önünce geçmek için zemin kontrollerinin doğru bir şekilde yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Zemin kalitesinin z1 olduğu yerlerde çok iyi, z2 olduğu yerlerde iyi, z3 olduğu yerlerde kötü ve z4 olduğu yerlerde çok kötü olduğunu belirten Öncel bu detayların hayati önem taşıdığını söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı