adplus-dvertising

Depozitolu şişeler geri geliyor! Depozito uygulaması ne zaman başlıyor belli oldu…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye genelinde depozito uygulamasının başlayacağı tarihi duyurdu.
Takip et
Depozitolu şişeler geri geliyor! Depozito uygulaması ne zaman başlıyor belli oldu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depozito uygulamasının Türkiye’de tekrardan başlayacağını duyururken tarihi açıkladı. Kurum, Kızılcahamam’da bir dizi ziyarette bulundu. İlk olarak Kızılcahamam Millet Bahçesi’ni gezen Kurum, burada devam eden çalışmalara ilişkin bilgi aldı, fidan dikti.

Daha sonra Kızılcahamam Belediyesini ziyaret eden Kurum, sonrasında AK Parti İlçe Başkanlığında partililerle bir araya geldi. Aynı binadaki MHP İlçe Başkanlığına da ziyarette bulunan Kurum, daha sonra Öğretmenevi’ne geçerek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş ve emekli öğretmenlerle görüştü, ilçede yapımı devam eden okullarla alakalı bilgi aldı.

Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) kentsel dönüşüm alanına gelerek, meydan ve konut inşaatlarında araştırmalarda bulundu. Kızılcahamam Kaymakamlığını da ziyaret eden Bakan Kurum, inşaatı süren Kasaplar Çarşısı’nda çalışmaları inceledi. Ziyaretlerinin sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Kurum, ilçenin ihtiyaçlarını yerinde görüp, tespit etmek ve yapılan projeleri araştırmak üzere geldiklerini belirtti. Başkentte yaptıkları çevre ve şehircilik projelerini hatırlatan Kurum, kentleri, ilçeleri 2023 senesine hazırlamak için dönüşüm çalışmalarını kararlı biçimde sürdürdüklerini anlattı.

Başkentin “yutak alanı” Kızılcahamam’da da birçok proje yürüttüklerine dikkati çeken Kurum, yapılan 40 bin metrekarelik Millet Bahçesi’ne ilişkin bilgi verdi. Kasaplar Çarşısı’nda yaşanan yangını anımsatan Kurum, “O gün vatandaşlarımıza, bütün Türkiye’ye bir söz vermiştik. Geldik ve burada vatandaşlarımızın hiçbir biçimde mağdur olmayacağı bir kentsel dönüşüm projesini hızlıca yürütecek ve yeni Kasaplar Çarşısı’nı Kızılcahamam’ın, Ankara’nın mimarisine, ruhuna, kültürüne uygun bir biçimde yapacağımızı ve hızlı biçimde bu süreci tamamlayacağımızı ifade etmiştik. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözler doğrultusunda, onlara taşınma, kira yardımı vermek suretiyle hiçbir biçimde onları mağdur etmeden, onlarla beraber bu süreci yürütüyoruz.” diyerek konuştu.

Ortalama 30 milyon lira yapım bedeli olan çarşının kaba inşaatının büyük ölçüde tamamlandığını, mayıs ayında inşaatın hepsini bitirmek istediklerini aktaran Kurum, 59 yeni dükkan inşa edildiğini ve zemin iyileştirme ile fore kazık çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Bakan Kurum, ilçede 3 etap halinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını da mayıs ayında bitireceklerini açıkladı.

Bakan Kurum, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında Kızılcahamam’ın pilot Sıfır Atık ilçesi olduğunu hatırlattı.

İlçedeki atık getirme merkezinin inşasını tamamladıkları bilgisini veren Kurum, şu şekilde konuştu:

DEPOZİTO UYGULAMASI

Basın Mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kurum, depozito uygulamasına ilişkin soruya, “Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 senesi ocak ayı itibarıyla uygulamaya geçireceğiz. İlk önce metal cam ve pet şişelerin, bu ürünlerin sisteme dahil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık. 2022 haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi çerçevesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito ücretlerini almak suretiyle imalata, istihdama, geri dönüşme katkı sağlayacaklar.” cevabını verdi. Sıfır Atık Projesi’ne başladıklarında geri dönüşüm oranının yüzde 13,4 olduğunu ve şu an yüzde 22,4’e yükseldiğini dile getiren Kurum, “Atıkların dönüşümü çerçevesinde yapılan her proje 15 ila 40 arasında yeni istihdam oluşturuyor ve bu anlayışla bütün ülkemizde Sıfır Atık Projesi’ni yaygınlaştıracağız ve depozito uygulamasına da 2022 ocak ayı ile başlayıp haziran ayında da fiilen uygulamaya geçmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, bütün dünyanın, ülkenin ve kentlerin iklim değişikliğinden oldukça fazla etkilendiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “İklim değişikliğiyle topyekun mücadele etmek ve Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu Yeşil Kalkınma sürecini en iyi, en verimli biçimde sürdürmek zorundayız. Bu anlayışla bu uygulamaları yaygınlaştıracağız. Bu bir çevre meselesi değil, bir kalkınma meselesi, esasında milli güvenlik meselesi. Biz de Sıfır Atık ilçesi olan Kızılcahamam’dan bütün Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz, atıklarımızı ayrıştıralım, geri dönüştürülebilecek atıklarımızı geri dönüşüme gönderelim, israf etmeyelim. Bu çerçevede kullandığımız ürünlerimizi ihtiyacı olanlara, geri dönüşüme götürmek suretiyle hem istihdama hem ekonomimize katkı sağlayalım. İnşallah bu seferberliği başta kadınlarımız, gençlerimiz, çocuklarımız olmak üzere bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.