Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 316 Astsubay İhraç Edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan 316 astsubay çeşitli nedenlerle görevden ihraç edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal imzalı 20 Kasım tarihli kararda, “askeri okul/mesleğe kabul yazılı sınav, mülakat ve sağlık muayene süreci, meslek safahatı ve terfi, ilerleme, sicil, yurt dışı görevleri, sağlık raporu, lisans üzeri eğitim ve olağan üzeri tayinler ile mesleki gelişim ve liyakat dışı safahat gelişmeleri, yaşamın olağan akışına uygun olmayan yabancı dil sınav notları, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasındaki vaziyeti ve tutumu, haklarında alakalı savcılıklarca yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda elde edilen bilgi ve kanıtların” bir bütün olarak değerlendirildiği ve 316 personelin kamu görevinden çıkarılmasına karar verildiği söylendi.

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 2013 senesi sınav komisyonu mensuplarının FETÖ ile irtibatlı çıktığının tespiti üstüne, bu komisyonca mülakat sınavlarına alınarak başarılı sayılan astsubaylar ile ilgili idari inceleme başlattı. Bu kapsamda 500’den fazla astsubay ile ilgili inceleme yapıldı. Süreç içerisinde geçici olarak görevden uzaklaştırılan astsubaylara, “askeri okula girişlerinde FETÖ tarafından usulsüzlük yapıldığının belirlendiği” bildirildi.

ÖZBAL VE AKAR İMZALADI

Yapılan idari soruşturma sonunda, ilk etapta ilgili Başsavcılıklarca soruşturma ya da kovuşturma bulunanlar ihraç edildi. Daha sonra ise 15 ay boyunca görevden uzaklaştırılmasına karar verilen 316 astsubaya, görevden ihraç edildiklerine ilişkin karar tebliğ edildi. 20 Kasım tarihli, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın imzası bulunan karar, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından da onaylandı.

Kararda, şu şekilde dendi: “Askeri okul/mesleğe kabul yazılı sınav, mülakat ve sağlık muayene süreci, meslek safahatı ve terfi, ilerleme, sicil, yurtdışı görevleri, sağlık raporu, lisans üzeri eğitim ve olağan üzeri tayinler ile mesleki gelişim ve liyakat dışı safahat gelişmeleri, yaşamın olağan akışına uygun olmayan yabancı dil sınav notları, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasındaki vaziyeti ve tutumu, haklarında alakalı savcılıklarca yürütülen soruşturma ve kovuşturmalarda elde edilen bilgi, emare ve kanıtlar ile hali hazırdaki idari vaziyetleri, Emniyet ve MİT Başkanlığı değerlendirmeleri, MASAK tespitleri, himmet, örgüte müzahir finans kurumlarına yönelik aktarımlar, eş-çocuk ve yakınlarının FETÖ ile iltisaklarına dair bilgiler, KPSS şüphelilerine ilişkin bilgiler, itirafçı ifadeleri ve örgüt mensupları ile irtibat taktikleri bir bütün olarak değerlendirilmiş, tüm tespit ve değerlendirmeler dikkate alınarak, 316 şahsın FETÖ silahlı terör örgütü ile iltisakı yahut irtibatı olduğu değerlendirildiğinden kamu görevlerinden çıkarılmasına karar verilmiştir”

HAKLARINDA SORUŞTURMA YOK

Görevden çıkarılan astsubayların bir kısmı, işlemin iptali için idare mahkemesine dava açtı. Bazı astsubayların vekili avukat Mehmet Erkan Akkuş, yaptığı açıklamada, ihraç kararı verilen adların büyük çoğunluğu ile ilgili savcılıkça yürütülen soruşturma dahi olmadığını kaydetti.

“KOMİSYON MENSUPLARININ FETÖ’CÜ ÇIKMASI İDARENİN SORUNU”

Akkuş, şunları belirtti: “İdarenin kendisinin tespit ettiği sınav komisyonu mensuplarının FETÖ’cü çıkmasının kusuru gene idareye aittir. Her kişi kendi kusurundan sorumludur. Herhangi bir kanıt olmadan toplu ayırma işlemi tesis edilmesi Anayasal Hukuk Devleti prensibine aykırıdır” şeklinde konuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı