Deniz Gezmiş Filistin’e gitti mi?

13 Mayıs 2021, 11:14 tarihinde eklendi
Deniz Gezmiş Filistin'e neden gitti, Filistin'de savaştı mı? İdamının ardından 39 yıl geçen ve üç fidandan biri olarak adlandırılan Deniz Gezmiş Filistin'de ne yaptı? İsrail'in Filistin'e karşı başlattığı saldırılar sonrasında sosyal medya üzerinde tartışmalara sebep olan konuyu sizler için derledik.
Takip et
Deniz Gezmiş Filistin’e gitti mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Üniversitenin kapatılıp, polise teslim edilmesi sebebiyle çıkan çatışmalarda yaralandı. Ile Ilgili gıyabi tutuklama kararı olmasına karşın hastaneden kaçan Gezmiş, Haziran’ın sonunda Filistin’e gitti.

Filistin’e gitmeden önce 23 Haziran 1969’da TMGT’nin topladığı 1. Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı’na kendisi gibi haklarında tutuklama kararı olan FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile beraber bir mücadele programı gönderdi.

Deniz Gezmiş Filistin’e gitti mi?

Eylül’e kadar Filistin’de gerilla kamplarında kalan Deniz Gezmiş,1 Eylül 1969’da, 10 Haziran’da “üniversiteyi işgal” ettiği gerekçesiyle Hukuk Fakültesi’nden ihraç edildi.Ile Ilgili tutuklama kararının olduğu bu dönemde basın mensuplarına gizlendiği yerden demeçler verdi. 23 Eylül 1969’da Hukuk Fakültesi’nde olduğu esnada haber verilen polislerin de fakülteye gelmesi üstüne teslim olan Gezmiş, 25 Kasım’da serbest bırakıldı.

Fakat Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi’nde Battal Mehetoğlu’nun sağcılar tarafından öldürülmesinden sonra okulda yapılan aramada, ele geçirilen dürbünlü bir tüfeğin Gezmiş’e ait olduğu iddia edilerek ile ilgili tekrardan tutuklama kararı alındı.

20 Aralık 1969’da yakalanan Gezmiş, kendisiyle beraber tutuklanan Cihan Alptekin’le beraber 18 Eylül 1970’e kadar tutuklu kaldı. Bundan sonra öğrenci eylemlerinden uzaklaşarak, mücadelesini değişik alanlarda sürdürdü. Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la beraber THKO’yu kurdu.

11 Ocak 1971’de THKO ismine Ankara İş Bankası Emek Şubesi’nin soygununu gerçekleştirenler arasında yeraldı. 4 Mart 1971’de dört ABD’li erin Balgat’taki Tuslog Tesisleri’nden kaçırılması eyleminde de bulundu. Kaçırılan erler daha sonra serbest bırakıldılar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.