adplus-dvertising

Deniz Aslanı 2022 selamlama geçişi ile sona erdi

Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinesinde gerçekleştirilen Deniz Aslanı 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, selamlama geçişi ile son buldu.
Takip et
Deniz Aslanı 2022 selamlama geçişi ile sona erdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tatbikatı izleyen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Komşularınız denizde yakaladığı göçmenleri acımasızca suya atabiliyorsa, onların hayati tehlikelerini hiçbir biçimde düşünmeden geri itebiliyorsa ya da kışın dondurucu soğuklarında onları çırılçıplak soyup ormanlara atabiliyorsa bizim kuvvetli devlet olmamız, sahip olduğumuz medeniyet değerlerimiz o insanlara elimizi uzatmayı ve onları kurtarmayı hem insanlık hem de vicdan borcu olarak önümüze bir görev olarak getiriyor” şeklinde konuştu.

Sabahın erken saatlerinde başlayan Deniz Aslanı 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nda arama kurtarma tatbikatlarının sona ermesinin sonrasında tatbikata iştirak eden uçar ve yüzer unsurlar, sancak gemisi TCSG Umut’u selamladı. Tatbikatı gururla izlediklerini ifade eden İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “Hem her türlü doğal afete çok açık bir coğrafyada yaşıyor olmamız hem de özellikle son senelerde yaşadığımız düzensiz göç hadiseleri, bizim bu tür arama ve kurtarmalara her zaman devletimizin tüm unsurları ile hazır olmamızı mecburi kılıyor. Hem orman yangınlarında hem depremlerde hem sel felaketlerinde arama kurtarma faaliyetlerinde tüm unsurlarımızın tam bir uyum içerisinde çalışmasını sağlamamız gerekir.

Dünyanın özellikle son senelerde artan biçimde yaşadığı göç dramları karşısında sizin komşularınız denizde yakaladığı göçmenleri acımasızca suya atabiliyorsa, onların hayati tehlikelerini hiçbir biçimde düşünmeden geri itebiliyorsa ya da kışın dondurucu soğuklarında onları çırılçıplak soyup ormanlara atabiliyorsa bizim kuvvetli devlet olmamız, sahip olduğumuz medeniyet değerlerimiz o insanlara elimizi uzatmayı ve onları kurtarmayı hem insanlık hem de vicdan borcu olarak önümüze bir görev olarak getiriyor. Biz de bu görevlerimizi hem vatandaşlarımıza karşı hem ölümle burun buruna kalmış insanlara karşı, hiç kimsenin dinine ve rengine bakmaksızın, onları hiçbir ayrıma tabi tutmaksızın kurtarmak ve Cenab-ı Allah takdir ettiği kadar nefes almalarına yardımcı olmak üzere sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekiplerimiz, olağanüstü bir gayretle tüm insanlığa insanlık dersi verircesine çok büyük fedakarlıklarla her sene binlerce canı kurtarıyor. Bu görevlere hazır olmalarının en etkin yolu da bu tür tatbikatları sıklıkla ve hep beraber yapabilmemiz” diyerek konuştu.

Deniz Aslanı 2022 selamlama geçişi ile sona erdi

“Göçmen hayatlarının korunması konusunda bütün dünyaya örnek olacak biçimde büyük bir gayret ve hassasiyet gösterilmektedir”

Bulunduğumuz coğrafyada deniz yolu ile gerçekleşen göç olaylarının son senelerde oldukça arttığını hatırlatan Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir de, “Bu vaziyet, meydana gelecek can kayıplarını önlemek üzere denizde arama kurtarma yapan bütün ülkelerin arama kurtarma teşkilatlarını hızlı, etkin ve devamlı hazır halde olmaya zorlamaktadır. Ülkemiz, Covid-19 salgınının bütün koşulları zorlaştırdığı son 2 senede da üstüne düşen sorumluluğu büyük bir kararlılıkla yerine getirerek denizde yaşam kurtarmaya devam etmiştir. Küresel bir problem haline gelen göç olaylarında göçmen hayatlarının korunması konusunda bütün dünyaya örnek olacak biçimde büyük bir gayret ve hassasiyet gösterilmektedir. Türk arama kurtarma bölgesinde 7 gün 24 saat görev yapabilen arama kurtarma unsurlarımızın başarı ile gerçekleştirdiği bu tatbikat, arama kurtarma teşkilatının ve kurumlarının sahip olduğu üst seviyedeki koordinasyonun ve etkinliğin göstergesidir” şeklinde konuştu.

“Kamuoyunun gözleri önüne serdi”

Tümamiral Kendir, “Deniz Aslanı-2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nı bugün başarı ile tamamlamış bulunuyoruz. Bugün başarı ile icra ettiğimiz tatbikat, Türk arama kurtarma bölgesinde her türlü deniz ve hava şartında, 7 gün 24 saat süre ile arama kurtarma faaliyeti icra edilebileceğini ulusal ve uluslararası kamuoyunun gözleri önüne sermiştir. Ülkemizin arama kurtarma teşkilatı içerisinde yer verilen bütün kurumları, denizlerimizde oluşabilecek tehlike vaziyetlerine karşı hazırlıklı olmak ve hızlı reaksiyon göstermek üzere devamlı olarak olanak ve yeteneklerini geliştirmektedir” ifadelerini kullandı.

Deniz Aslanı 2022 selamlama geçişi ile sona erdi

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.