Delta varyantına aşı etki ediyor mu? belli oldu!

Hindistan’da salgının en yoğun olduğu dönemde ortaya çıkan Delta varyantı dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Peki aşılar bu varyanta karşı ne kadar etkili?
Takip et
Delta varyantına aşı etki ediyor mu? belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

2019’un son günlerinde yaşamımıza giren koronavirüs (Kovid-19) şuanda de varyantlar ile gündemde.

Koronavirüsün ilk defa Hindistan’da görülen ve ‘Delta’ isimi verilen tipi bütün dünyada yayılmaya ve vaka sayılarını artırmaya devam ediyor.

Haliyle son zamanın en merak edilen sorusu da ‘Aşılar bu varyanta karşı ne kadar etkili?’ Aşı üreticilerinden bu soruya cevap geldi.

Pfizer’in İsrail’deki tıbbi direktörü Alon Rappaport, BioNTech ile beraber ürettikleri aşının Delta varyantına karşı yüzde 90 etkili olduğunu açıkladı.

Rappaport, bu neticeye ulaşmak için 200 Delta varyantı vakasının mercek altına alındığının altını çizdi.

Sinovac sözcüsü Liu Peicheng, Kovid-19 aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğunu duyurdu. Peicheng, Reuters’a yaptığı açıklamada aşılananlardan alınan kan örneklerine dayanan ön neticelerin, Delta varyantına karşı nötralize edici etkide üç kat azalma gözlemlendiği bilgisine yer verdi.

3. DOZ KORUYUCULUĞU ARTIRIYOR

Peicheng, üçüncü doz aşı hakkında de açıklamalarda bulundu. Peicheng, üçüncü doz uygulamasının, Delta varyantına karşı daha kuvvetli ve daha dayanıklı antikor reaksiyonunun ortaya çıkmasına yardımcı olacağını söyledi.

Delta varyantı hakkında son açıklama ise Moderna’dan geldi. Moderna, Kovid-19 aşısının laboratuvar testlerini tamamladı.

Firma ikinci aşı dozunu aldıktan bir hafta sonra sekiz hastadan kan örnekleri aldı ve onları birden fazla varyanta maruz bıraktı.

Aşı, Delta varyantı da dahil olmak üzere test edilen bütün varyantlara karşı yüksek düzeyde nötralize edici antikor üretti. Yapılan resmi açıklamaya göre, antikor seviyeleri Delta varyantına karşı yalnızca 2,1 kat düştü.

DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ NELER?

Profesör Tim Spector, Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görüldüğünü; genç yaştaki hastaların “daha ziyade ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi” hissedebildiğini belirtti.

Daha önce İngiltere Sağlık Hizmetleri tarafından Covid-19 belirtileri öksürük, ateş, koku ve tat kaybı olarak sayılıyordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
hakan gardas
10 Temmuz 2021, 13:01 tarihinde yazildi

Delta hakkında celişkili haberler var. Israil de bilim adamlar biontech aşinin cok düşük tesiri oldugunun kanatina varmişlar.

  • Cevapla
  • 0