Delta Plus mutasyonu iki kez aşı olmuş kişiye bulaştı!

Ortalama 2 senedir yaşamımızda olan ve milyonlarca yaşama mal olan Kovid-19 hakkında bir kötü haber daha geldi. Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Delta varyantının mutasyona uğramış hali olan Delta Plus’ın çift aşı olmuş bir kişide görüldüğü açıklandı.
Takip et
Delta Plus mutasyonu iki kez aşı olmuş kişiye bulaştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni tip koronavirüsün ilk defa Hindistan’da görülen Delta Plus varyantının oluşturduğu panik giderek büyüyor. Hindistan’da iki doz aşı olan bir kişide de bu varyant görüldü. Başka bir deyişle Delta Plus, tam doz aşı olmasına karşın bu kişiye de bulaştı. 65 yaşındaki hastanın Covaxin aşısını olduğu açıklandı.

Hürriyet’in The Hindu’dan derlediği habere göre bu vaka bir ilk niteliğinde. Zira Delta Plus’ın ilk kez tam doz aşı yapan birine bulaştığı saptandı.

Uzmanlar aşıların Delta Plus’a karşı ne kadar etkili olabildiğini araştırıyor

Bu vaziyet Kovid-19’un Hindistan’da ortaya çıkan “Delta” varyantının kendi içinde mutasyona uğramasıyla oluşan “Delta Plus”ın en tehlikeli mutasyon olarak anılmasına neden oldu. Uzmanlar aşıların Delta Plus’a karşı ne kadar etkili olabildiğini araştırıyor.

Yüzde 60 daha bulaşıcı

Söz konusu varyant aralarında ABD, Japonya, Rusya, Hindistan’ın da olduğu 11 ülkede görüldü. Dünya genelinde 200’e yakın kişide görülen varyantın ortalama yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.