Değerler Eğitimi Dersi Geliyor! İl Müftülükleri Öğretmeni Seçecek

MEB ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortaklığında okullarda değerler eğitimi dersi olacak. Ders verecek kişileri İl Müftülükleri belirleyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı, okul öncesi kurumlar ve ilkokullarda ‘değerler eğitimi’ verilmesi konusunda protokol düzenledi. Buna göre; eğitmenleri, il müftülükleri tespit edecek.

DEĞERLER EĞİTİMİ VERİLECEK

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay’ın aktardığına göre bazı şehirlerdeki okul öncesi kurumlara ve ilkokullara “valilik oluru” ile sevk edilen yazıda, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasındaki ortaklık ile okul öncesi ve ilkokullarda kayıtlı bulunan öğrencilere değerler eğitimi verilerek milli, manevi, kültür ve ahlaki gelişmelerinin aşılanması hedefleniyor” denildi.

DERS VERECEKLERİ İL MÜFTÜLÜĞÜ BELİRLEYECEK

Yazıda, “bu protokol çerçevesinde vazifelendirilecek olan eğitimciler ilkokul için en az önlisans mezunu ya da pedagojik formasyona sahip, okul öncesi kurumlarda ise en az önlisans mezunu ya da 4-6 yaş öğreticilik sertifikasına sahip kişiler içinden İl Müftülüğü tarafından atanacaktır” açıklaması yer alıyor.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, hazırlanan protokollere tepki göstererek şu açıklamayı yaptı:

“EĞİTİM, MÜFTÜLÜKLERE BIRAKILMIŞ OLUYOR”

“Okul öncesi eğitimde olan öğrencilerimizin ‘okul öncesi eğitim programı’ üstünden haftalık 30 saatlik eğitim hakkı da yok sayılarak, pedagojik formasyon verilmemiş eğitimci niteliği taşımayan kişiler tarafından ‘Değerler Eğitimi’ ismi altında çalışmalar yapılıyor. Bu yaş grubu için tüm kazanımlar 30 saat üstünden düşünülüyor. Bunun 6 saatine müftülüğün tespit ettiği kişiler geliyor. Müftülük, Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde bir konumda tanımlanıyor. Eğitim, MEB kararı ile müftülüklere verilmiş oluyor.

“TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLAR VERECEK”

Ayrıca dünyanın her tarafında 4-6 yaş grubu çocuklara soyut bilgiler yüklenmesinin pedagojik bir karşılığı bulunmadığı, tersine çocukların bilişsel, psikolojik gelişimlerine geri dönüşü olmayacak hasarlar vereceği eğitimciler tarafından uzlaşılan en temel ilkeler içinde olmasına karşın ısrarla bu protokollerin faaliyete geçirilmesi politikaları devam etmektedir.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı