Dedikodular Boşa Çıkınca Dolar Haftaya Yatay Başladı!

Rusya'dan gelen hava savunma sistemlerinin döviz kurlarını olumsuz etkileyeceği konuşuluyordu. Ancak beklenen olmadı ve kur 5,70'lerde yatay seyrini sürdürdü.
Takip et
Dedikodular Boşa Çıkınca Dolar Haftaya Yatay Başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye, ABD ve AB'nin sert karşı çıkışına rağmen kararlı duruşunu bozmamış ve tartışmalı hava savunma sistemlerini ülkemize getirmişti. S-400'lerin sevkiyatı devam ederken dolar kurunun bu girişime sert tepki vereceği konuşuluyordu. Cuma günü mesai saatinin bitimi ile birlikte sevkiyat başlamış, piyasaların açılmasıyla birlikte özellikle doların fırlayacağı konuşulmaya başlanmıştı.

Ancak beklenen olmadı ve dolar kuru yeni haftaya yatay seyirle başladı. Cuma akşamı 5,70 seviyelerinden alıcı bulan dolar yeni güne de aynı seviyede başladı ve yatay seyrini bozmadı. Ancak bazı uzmanlara göre bu seyir ABD'den gelecek yeni açıklamalarla değişebilir. Türkiye'ye karşı sert ekonomik yaptırım sinyalleri veren ABD'den bugün gelmesi beklenen açıklama seyri değiştirebilir.

ABD DOLARI BİR GÜNDE FIRLATMIŞTI

Hatırlanacağı gibi, Rahip Brunson davasının sürdüğü dönemde, ABD Başkanı Trump küstah açıklamalarda bulunmuş, o çalkantılı dönemde dolar kuru 7,5 seviyelerini test etmişti. Bu fırlama birçok alanda etkisini hemen göstermiş ve özellikle sebze fiyatları bir anda fırlayarak vatandaşın cebini yakacak düzeye ulaşmıştı. ABD yönetiminin F-35 satışını askıya alma senaryosu üzerinde duran uzmanlar bu durumda dolarda ciddi bir hareketlenme olabileceğini ancak Merkez Bankası'nın müdahaleleri ile olumsuz seyrin hemen bozulabileceğini dile getiriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.