Dededen Toruna Emanet Bir Asırlık Beşik!

Tam 100 yıl önce ceviz ağacından üretilen beşik hala kullanılıyor. Dedesinin bile bu beşikte büyüdüğünü söyleyen adam şimdi minik yavrusunu asırlık emanette uyutuyor.
Dededen Toruna Emanet Bir Asırlık Beşik!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gelişen üstün teknolojilere rağmen Anadolu’nun birçok yöresinde hala geleneksel yöntemler kullanılmaya devam ediyor. Annelerin en büyük sorunların biri olan uyumayan bebeklere çözüm için 100 yıl önce yapılan bir beşik dededen toruna miras kaldı. Muş’ta yaşayan 34 yaşındaki köy muhtarı dedesinin bile uyuduğu beşikte şimdi yeni doğan oğlunu uyutuyor.

Murat Aydın isimli kişi bu asırlık emanete gözü gibi bakıyor. Kendisinin, babasının hatta dedesinin bile bu manevi emanetin içinde büyüdüğünü belirten adam beşiği gelecek nesillere de aktaracaklarını söyledi. Hiçbir maddi değeri olmamasına karşın manevi değeri çok yüksek olan emanet köy halkının da gözdesi. Dedesinden kendisine kalan beşiği yeni çocuğu olan ailelerin sürekli istediğini ve komşularını kırmayarak verdiğini söyleyen muhtar beşiğini öve öve bitiremiyor.

KİMİN YAPTIĞI BELLİ DEĞİL

Ceviz ağacından oyularak yapılan, kimyasal madde ya da çivi barındırmayan 100 yıllık beşiğin, zamane ürünleri gibi zararlı maddeler barındırmadığını söyleyen Aydın, bebeklerin bu beşikte çok rahat uyuduğunu ve uyku problemi yaşamadığını belirtiyor. 72 yaşındaki dede Nesri Aydın ise “Babam da ben de bunda büyüdük. Oğlumu da bu beşikte çok uyuttum. Şimdi ise içinde torunum var. Kimin yaptığını bilmiyoruz ama bizim için değeri çok yüksek” ifadelerini kullandı.

  • beşik
  • emanet
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.