DEAŞ gelini Şamima Begüm İngiltere’de kalacak!

‘DEAŞ gelini’ olarak isimlendirilen Şamima Begüm davasında karar çıktı. İngiltere’de Yüksek Mahkeme, Şamima Begüm’ün ülkeye dönemeyeceğine hükmetti.
Takip et
DEAŞ gelini Şamima Begüm İngiltere’de kalacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere’de dünyanın konuştuğu Şamima Begüm davası nihayet neticelendi. 2015’te DEAŞ örgütüne katılmak için Suriye’ye giden ve ‘DEAŞ gelini’ olarak isimlendirilen Şamima’nın ülkeye dönmesine Yüksek Mahkeme tarafından ‘hayır’ yanıtı verildi. Yüksek Mahkeme’nin kararı oybirliğiyle aldığı açıklandı.

İki sene önce ulusal güvenliğe tehdit yarattığı gerekçesiyle İngiliz vatandaşlığından çıkarılan 21 yaşındaki Begüm, bu kararın iptali için mahkemede kendisini savunmak için İngiltere’ye gelmek istiyordu.

Geçen sene Temmuz ayında Temyiz Mahkemesi, Begüm’ün kendisini savunma hakkından mahrum bırakıldığını söyleyerek ülkeye dönüşüne izin verilmesine karar vermişti.

Fakat hükümet Yüksek Mahkeme nezdinde karara itiraz etmişti.

DEAŞ gelini Şamima Begüm İngiltere’de kalacak!

Londra’daki okulundan iki arkadaşıyla beraber 15 yaşındayken DEAŞ’a katılan Begüm, halen Suriye’nin kuzeyinde ordunun denetimindeki bir kampta tutuluyor.

‘BANGLADEŞ VATANDAŞLIĞI YOK’

BBC Türkçe’de yer verilen habere göre, uluslararası hukuka göre bir devletin bir kişiyi vatandaşlıktan çıkarabilmesi için, o kişinin en az bir ülkenin daha vatandaşı olması gerekiyor.

Begüm vatandaşlıktan çıkarılma kararıyla vatansız kaldığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu belirtiyor.

İngiltere hükümetine göre, Begüm doğum yoluyla Bangladeş vatandaşı olmuştu. Bangladeş Dışişleri Bakanlığı ise geçen sene Begüm’ün Bangladeş vatandaşı olmadığını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.