adplus-dvertising

DDK’nın KPSS ön raporu: ‘3 soru birebir aynı, 10 soru benzer’

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddiası üstüne başlatılan çifte soruşturma devam ediyor. Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan ön raporda 3 problemin birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu belirlendi.
Takip et
DDK’nın KPSS ön raporu: ‘3 soru birebir aynı, 10 soru benzer’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

KPSS sorularının sızdırıldığı ve sınavda şaibe olduğu iddiası üstüne başlatılan soruşturmanın ön raporu DDK tarafından hazırlandı. Uzmanlar tarafından hazırlanan ön raporda 3 problemin birebir aynı, 10 soruda ise benzerlik olduğu belirlendi. Soruşturma çerçevesinde soruları hazırlayan ÖSYM çalışanlarının ise ifadesine başvuruldu.
3 problemin da yanıt şıklarının örtüştüğü gün yüzüne çıktı.

Sınav öncesi sızdırıldığı ileri sürülen 20 soru uzman ekiplerce incelenirken, hazırlanan ön raporda 13 şüpheli problemin olduğu tespit edildi. Uzmanlarca yapılan araştırmada 3 problemin birebir aynı olduğu belirlenirken, bu soruların yanıt şıklarının örtüştüğü de gün yüzüne çıktı. 10 problemin ise benzerlik gösterdiği tespit edildi. İncelemelerin ise halen devam ettiği bildirildi.

Yediiklim Yayınevi’nin soru uzmanlarının telefon aramaları mercek altında

Soruların sızdırıldığı ileri sürülen Yediiklim Yayınevi ve soru uzmanları ile ÖSYM çalışanlarının telefon arama ve baz kayıtları da mercek altına alındı. Sınav öncesi, şüpheli görüşme olup olmadığı araştırıldı. ÖSYM çalışanları ve yöneticilerine yönelik iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosunca yürütülürken, Yediiklim Yayınevi ve çalışanlarına yönelik soruşturmanın Başvuru ve Suçüstü Savcılığı’nca yürütüldüğü öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.