Davutoğlu’ndan Erdoğan’ın 10 büyükelçi talimatına tepki!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Osman Kavala’nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçi için istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatına en sert tepki Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’ndan geldi.
Takip et
Davutoğlu’ndan Erdoğan’ın 10 büyükelçi talimatına tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz günlerde Osman Kavala’nın serbest kalması için bildiri yayınlayan ABD öncülüğündeki 10 ülke, Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Dışişleri’ne çağrıldılar
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçiliklerinin yer aldığı listede yayınlanan bildiriye, Türkiye’deki siyasi kademelerden çok sert tepki gösterilmişti. Öte Yandan bildiride bulunan ülkelerin Ankara’daki büyükelçilikleri, kısa zamanda Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Erdoğan’dan “istenmeyen adam ilan edilsin” talimatı
Bu tepkilerin sonrasında bugün Eskişehir’de toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 senedir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın serbest bırakılması için açıklama yapan 10 büyükelçi için sert ifadeler kullanarak istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatını verdiğini belirtti. ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda’nın büyükelçilerine yönelik olarak Erdoğan, “Lüzumlu talimatı ben Dışişleri Bakanıma verdim. Bu 10 adet büyükelçinin istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye’yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler” şeklinde konuştu.

Ahmet Davutoğlu: Tarihimizin en büyük diplomatik krizi
Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, meydana gelen gelişmelerle alakalı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Tarihimizin en büyük diplomatik krizi çıkarılarak ülkemize yazık ediliyor’ ifadelerini kullandı.

Davutoğlu sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etmenin ne Osman Kavala ile ne de yargı bağımsızlığıyla bir alakası vardır. Öyle olsaydı ağır ithamlar altındaki Rahip Brunson Trump’ın telefonu ile Deniz Yücel ise Merkel’in talebiyle bırakılmazdı. Devlet aklının yerini sokak kavgası söylemi aldı. Ülkeye yazık ediyorsunuz! Bağımsız yargımızın kararlarına karşı iç ve dış müdahalelere hep beraber karşı çıkalım. Fakat, yargımızın başka başkentlerden talimatlarla çalışabileceği algısını bu iktidar yaratmıştır. Hukuku ayaklar altına alarak, dış politikayı at pazarlığına çeviren bu iktidar, ülkemizin itibarını yok etmiştir. Kavala’ya her vatandaşımızın hak ettiği bağımsız ve adil yargılanma hakkını verdiğinizde başka başkentleri de susturursunuz! En fazla ihracat yaptığımız ülkelerle tarihimizin en büyük diplomatik krizini çıkarmak için bu telaş ve istek sebeptir? Adaletinizden kendi vatandaşlarınız şüphe duyarken ne yargınızın ne de ülkenizin bir itibarı kalmaz. Yazık!”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.