Darbeleri Anlatan Yerli ve Yabancı Filmler

Dünya, son 100 yılında geride bıraktığı 1900 yıldan daha büyük savaşlar gördü. Kıyımlar, kırmızı bir butona dokunan parmaklarla başladı. Kimyasal silahların, yok ettiği yüz binler ve milyonların canına mal olan savaşlar unutulmadı. Fakat dünya bu felaketlerden ders çıkaramadı. Darbelerle, bölgesel savaş cehennemine giren dünyamızı anlatan 10 film haberimizin detayında.

Dünyamız son yüzyılda hem küçüldü hem de büyüdü. Bir yandan Amerika Birleşik Devletleri’ne Türkiye’den ulaşabildiğimiz bir teknolojiyle özgürleşirken, diğer yandan Hiroşima’ya ve Nagazaki’ye atılan atom bombasının teknolojisiyle yok edildik. Dünyanın teknolojisi dünyalıya fazla geldi kısacası. Albert Einstein, bilseydi atomun Nagazaki’ye düşeceğini belkide parçalamazdı atomu.

Kimyasal silahların Suriyeli, Iraklı, Ukraynalı, Japon ve Filistinli çocukları vuracağını bilseydi belki de teknolojiyi geliştirmezdi bu kadar bilim adamları. İşte böyle bir dünyada yeni kurulan rejimler ve ülkeler Doğu ve Batı bloğunun yani Sovyetler’in (Bugün itibariyle Rusya’nın) ve ABD-Avrupa Birliği’nin siyasi çıkarları doğrultusunda her 20-30 yılda bir değişime uğratılmak istendi

Bu değişimler demokratik yollarla olmadı. Ülkemizde geçmişte ve yakın zamanda yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi de dış ellerin desteğiyle yapılmak istendi. Gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bu darbeler ve darbe girişimleri binlerce insanın ölümüne sebep oldu. Bu darbe girişimleri, yerli ve yabancı birçok filmde anlatıldı. İşte o filmlerden bazıları:

YERLİ YAPIMLAR

1)Babam ve Oğlum

2)Eve Dönüş

3)Beynelmilel

4)Ses

5)Sen Türkülerini Söyle

YABANCI YAPIMLAR

1)Kayıp/ Missing

2)Ölümsüz

3)Olimpo Garajı

4)Resmi Tarih

5)Mançuryalı Aday

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı