Danıştay, İstanbul Sözleşmesi itirazını reddetti

Son dakika: Danıştay, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair Cumhurbaşkanı kararının durdurulması isteklerini reddetti. Danıştay tarafından konuyla alakalı yapılan açıklamada, “Sözleşmeden çekilme kararı hukuka uygundur” dendi.
Takip et
Danıştay, İstanbul Sözleşmesi itirazını reddetti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi‘nden çıkmasına ilişkin vaziyet, Danıştay‘a taşınmıştı. Müracaatı bugün değerlendirmeye alan Danıştay, kararını verdi. Buna göre Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini ön gören Cumhurbaşkanı kararına yapılan itiraz reddedildi.

“HUKUKA UYGUNDUR”

Danıştay tarafından konuyla alakalı yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik karar, hukuka uygundur. Bu sebeple itiraz reddedilmiştir.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

İstanbul Sözleşmesi ya da tam ismiyle Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Engellenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan, 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadeleye yönelik sözleşmedir. Türkiye, bu sözleşmeden çıkma kararı almıştır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.