adplus-dvertising

Danıştay, o yalanı yutmadı

11 Haziran 2022, 10:15 tarihinde eklendi
Vergi ödemeden emlakçılık yapıp, on binlerce liralık komisyon ücreti alanlar için Danıştay’dan emsal özellikte bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme; bir senede yahut birbirini izleyen senelerde bir ya da birden fazla taşınmaz satılması halinde süreklilik unsuru oluşması sebebiyle söz konusu taşınmaz satış işlemlerinin ticari faaliyet olduğuna hükmetti.
Takip et
Danıştay, o yalanı yutmadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İddiaya göre, kayıt dışı emlakçılık yapan bir kişi, bir kaç yıl içerisinde 5 defa gayri menkul alım satımı gerçekleştirdi. Vergi ödemeden gayri menkul alım satımı yapıldığına yönelik ihbar üstüne harekete geçen Vergi Dairesi denetmenleri, alım satım yapılmasına karşın herhangi bir vergi ödenmediğini tespit etti. Bu süreçte komisyonculuk yapan kişi yaşamını yitirdi.

Danıştay, o yalanı yutmadı

Denetmenlerin raporu doğrultusunda aileye gayri menkul satışından dolayı vergi borcu çıkarıldı. Vergi Mahkemesi’nin yolunu tutan aile mensupları, verginin kaldırılmasını talep etti. Üç yıl peşpeşe düzenlenen gayrimenkul satışlarının ticari faaliyet çerçevesinde olmadığını, 2010/4-6,7-9,10-12 dönemleri geçici vergilerin kaldırılmasını talep etti. Davalı Vergi Dairesi avukatı ise kayıt dışılığa dikkat çekti.

Mahkeme, kişinin daire edinme karşılığı arsasını müteahhide vermesi ve inşa edilen binada daire sahibi olmasının servetin değerlendirilmesi ve şekil değiştirmesi olduğuna dikkat çekti. Satışlarda ticari bir organizasyon ve süreklilik olmadığına hükmeden Mahkeme, davacı varisler ismine yapılan cezalı tarhiyatlarda hukuka uygunluk bulunmadığı gerekçesiyle davanın kabulüne karar verdi. Kararı Vergi Dairesi avukatı temyiz edince devreye Danıştay 4,. Dairesi girdi.

Kararda; Danıştay içtihatlarında da, bir işlemin süreklilik taşıdığının göstergesinin, o işlemin aynı vergilendirme döneminde yinelenmesi ya da önceki vergilendirme döneminde de yapılmış olması gerektiği vurgulandı.Kararda şu şekilde dendi: “Dolayısıyla gayrimenkul alım, satım ve inşasından elde edilen kazancın ticari kazanç olarak vergilendirilebilmesi için maddi ve biçimi manada bir ticari organizasyonun belirgin olmadığı vaziyetlerde, kazanç doğuran işlemin çokluğunun süreklilik unsurunu tespit eden en objektif ölçü olduğu ortadadır. Süreklilik unsurunun gerçekleşmesi halinde, bu işlemlerin kazanç temin etmek maksadıyla yapılmadığını kanıtlama yükünün vergi mükelleflerine düşeceği kabul edilmiştir. Bilindiği üzere, genellikle gayrimenkul edinimi kişisel gereksinim, servetin korunması yahut satarak kazanç sağlama amaçlarından birine dayanmaktadır. Kişisel gereksinim sebebiyle gayrimenkul ediniminde sayının sınırlı olacağı ve servetin korunması maksatlı edinimde de tekrar satış gerektirmeyeceği dikkate alındığında, bu iki sebepten birine dayanılarak edinilen gayrimenkullerin gereksinimin ortadan kalkması yahut servetin nakde dönüştürülmesini haklı ve lüzumlu kılan sebeplerle kanıtlanmadığı takdirde işlem sayısındaki çokluk, kazanç sağlama amacının da göstergesi kabul edilmelidir”

Danıştay, o yalanı yutmadı

Vergi ödenmelidir

Söz konusu olayda, gayri menkul alım satımının devamlı olarak yapıldığına dikkat çekilen kararda şu ifadelere yer verildi: “Taşınmaz alım-satımı faaliyetinde süreklilik unsuru bir senede birden fazla yahut birbirini izleyen senelerde bir yahut birden fazla taşınmaz alım-satımı ile gerçekleşeceğinden, olayda süreklilik unsurunun oluştuğu ve yapılan satışların ticari mahiyette olduğu anlaşılmıştır. Uyuşmazlık konusu dönem ve sonraki dönemler dahilinde ticari nitelik taşıyacak sayıda gayrimenkul satışının söz konusu olması nedeniyle, ticari faaliyetin unsurları olan devamlılık ve çokluk arz edecek biçimde kazanç temin etmek için faaliyette bulunulduğu, yapılan bu faaliyetin ticari faaliyet olduğu dikkate alındığında vergiyi doğuran olayın gerçekleştiği anlaşıldığından aksi yöndeki Vergi Mahkemesi kararında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Vergi Mahkemesi’nin kararı oy çokluğu ile bozulmuştur.”

Danıştay, o yalanı yutmadı
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.