adplus-dvertising

Danimarka’dan gelen gurbetçi aile evlerine yerleşmiş birini görünce şaşkına döndü

Danimarka’da yaşayan Kaplan ailesi Alanya’da aldıkları daireye geldiklerinde tanımadıkları bir kadının evlerinde yaşadığını görerek şaşkına döndü. Tapulu dairelerine yerleşen kişiyi çıkartamadıkları için otelde konakladıklarını belirten Gülay Kaplan, “Hayallerle aldığımız evimizde oturamıyoruz, uzaktan bakıyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Danimarka’dan gelen gurbetçi aile evlerine yerleşmiş birini görünce şaşkına döndü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Danimarka’da yaşayan Kaplan ailesi 2006 senesinde Antalya’nın Alanya ilçesinde yatırım ve tatillerde kullanmak maksadıyla bir daire aldı. Kaplan ailesi 2019 senesine kadar kiraya verdikleri dairelerine ardından kiracı almayarak tatil dönemlerinde kullanmaya karar verdi. 2021 senesinin Aralık ayında Türkiye’ye 2 haftalığına tatile gelen Kaplan ailesi evlerine gittiklerinde tanımadıkları bir kadının yaşadığını fark ederek şaşkına döndü. Kaplan ailesi evin boşaltılmasını istese de netice alamadı.

“Ailemle kaç kez geldim ama evimizde kalamıyoruz”

Ortalama 8 aydır Alanya’ya her geldiklerinde tapulu dairelerinde kalamayıp otellerde kalmak mecburiyetinde olduklarını ifade eden Gülay Kaplan, “Gördüğünüz gibi bir evim var ama içeriye giremiyoruz maalesef. Günümüzde hala bu tarz olayların olması şaşırtıcı bir vaziyet. Ailemle kaç kez geldim ama evimizde kalamıyoruz. Otellerde kalıyoruz, çocuklarımı otel personellerine bırakıp, bu işlerle uğraşıyorum. 2 senedir bir kadın evimde oturuyor. Hiçbir kira sözleşmesi olmadan, belgesi olmadan benim evimi işgal etmiş vaziyette” şeklinde konuştu.

Danimarka’dan gelen gurbetçi aile evlerine yerleşmiş birini görünce şaşkına döndü

2 senedir tapu sahibinden habersiz yaşıyor

Kendisine zor vaziyette bir kadının 1-2 aylığına eşyalarını koyma izni istenildiğini söyleyen Kaplan, “Kendisini tanımıyorum. 2 sene önce babamın arkadaşı beni arayarak, ‘Gülay hanım çok zor vaziyette kalan bir aile var. Evsiz kaldı, kendisi Ankara’ya gidiyor. En fazla 1-2 aylığına eşyalarını koyabilir mi?’ şeklinde konuştu. Ben de pandemi süreci olduğu için insanların ne kadar mağdur olduklarını, işsiz kaldıklarını biliyordum. İyi niyetimden dolayı, ‘En fazla 1-2 aylık yalnızca eşya koyabilir. Asla kimse girmesin çünkü ben tatile gelince kalacağım’ dedim. Geçen sene Aralık ayında geldiğimde bu hanımefendinin oturduğunu anladık. Su ve elektrik abonelikleri için gittiğimde bu kadının 2 senedir dairemde oturduğunu fark ettim. Şaşkına döndüm. Evime giremedim, otellerde kaldık” ifadelerini kullandı.

“Hayallerle aldığımız evimizde oturamıyoruz, uzaktan bakıyoruz”

Tapulu evlerine yalnızca uzaktan bakabildiklerini dile getiren Gülay Kaplan, “Bana ulaştığında evimden çıkmasını istedim. Bana devamlı farklı beyanlarda bulundu. Ben de kendisine 2 hafta, 1 ay müddet verdim, gene çıkmadı. Aralık ayında geldiğimde karakola giderek şikayette bulundum. Onu da çağırdılar. Orada ev sahibi gibi davrandı. Ben utandım çünkü kendimi kiracı gibi hissetim. Çıkmadı, 8 aydır da devam ediyor ve bir türlü çıkmıyor. Güzelce kurulmuş benim evime, neredeyse tapumu isteyecek benden. Perişan vaziyetteyiz. Yetkililerden alakalı makamlardan yardım bekliyorum. Hiç hoş bir şey değil. Çocuklarımızla evimize giremiyoruz, otellerde sürünüyoruz. Ne hayallerle aldığımız evimizde oturamıyoruz, uzaktan bakıyoruz” dedi.

Danimarka’dan gelen gurbetçi aile evlerine yerleşmiş birini görünce şaşkına döndü

Hukuki süreç başlatıldı

Ailenin avukatı İhsan Yılmaz hukuk mücadelesini başlattıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Müvekkillerim buradan zamanında bir ev almış. Danimarka’da çalıştıkları için senede bir ve ya iki haftalığına geliyorlar. 2020 senesinden itibaren Danimarka’dan gelememe vaziyetleri var. 2 sene sonra geldiklerinde evlerinde hiç tanımadıkları bir insan oturuyor. Herhangi bir sözlü ve ya yazılı kiracılık ilişkileri mevcut değil. Herhangi bir para ilişkileri yok, bu şekilde bir talepleri de yok. Tek talepleri kendi evlerinde oturabilmek. Evin önündeyiz ama evde değiliz. Haklı olmayan yere tecavüz suçu oluşmuştur. Adli ve idari sürecimize başlamış vaziyetteyiz. Adli ve idari süreci en hızlı biçimde halledip, inşallah gelecek yaz mevsiminde kendilerine ait olan evlerinde tatil yapmalarını temin etmek istiyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.