adplus-dvertising

Danimarka, ülkeyi terk eden Suriyeliye 240 bin TL para verecek!

Danimarka ülkesine gelen Suriyeli sığınmacılara bir mail göndererek oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini belirtti. Suriye'de artık bazı bölgelerin güvenli hale geldiğini söyleyen Danimarka hükümeti ülkeyi kendi isteğiyle terk eden Suriyeliler içinde 240 bin TL ödeme yapacağını garanti etti.
Takip et
Danimarka, ülkeyi terk eden Suriyeliye 240 bin TL para verecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz yaz en az 189 Suriyeli sığınmacının oturum iznini yeniletme başvurusu reddedilirken, Sosyal Demokrat Parti’nin lideri olan Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mültecilere yönelik katı politikalar benimsemesi ile tanınıyor.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TEPKİLİ

Danimarka’daki muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri ise hükümetin sığınmacılara yönelik yaklaşımına tepkili. Suriye’nin mühim bir kısmının hala savaş atmosferinde olduğunu söyleyen sivil toplum örgütleri, Danimarka’nın Avrupa’da bu yönde bir karar uygulayan ilk ülke olmasını da eleştiriyor.

“KENDİMİ ÇOK YABANCI HİSSETTİM”

Danimarka’daki Suriyeli sığınmacıların oturma izni problemi, 20 yaşındaki Suriyeli öğrenci Aya Abo Daher’in yaşadıklarını basınla paylaşmasının sonrasında ülkenin gündemine oturdu. Geçtiğimiz sene lise mezuniyetini kutlamaya hazırlanan Daher, aldığı e-mail ile kendisinin ve ailesinin oturum izninin yenilenmeyeceğini öğrendiğinde sarsıldı. “Çok üzüldüm ve kendimi çok yabancı hissettim” diyen Daher, kararı öğrendiğinde oturup ağladığını, ne yapacaklarını bilemediklerini anlattı.

“SAVAŞ NE BİTTİ NE DE UNUTULDU”

Danimarka Sığınmacı Konseyi (DRC) Genel Sekreteri Charlotte Slente, “Suriye’deki savaş ne bitti ne de unutuldu. Buna karşın Danimarkalı otoriteler Şam’daki vaziyetin iyi olduğunu, Suriyeli sığınmacıların dönebileceklerini öne sürüyor” şeklinde konuştu.

Danimarka, ülkeyi terk eden Suriyeliye 240 bin TL para verecek!

“DÖNDÜKLERİ YERDE CİDDİ HAYAT TEHLİKESİ OLACAK”

Kararın “sorumsuzluk” olduğunu söyleyen Slente, Suriye’ye geri dönecek sığınmacıların ciddi hayat tehlikesi olacağını savundu: “Şam’da çatışma olmaması, kentin oraya dönen sığınmacılar için güvenli olduğu manasına gelmiyor.”

GÜVENLİ BULMADIKLARI İÇİN ELÇİLİKLERİNİ KAPATMIŞLARDI

Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, Başbakan Frederiksen ile birçok konuda işbirliği yapan sol kanat siyasi partiler de hükümetin sığınmacılara yönelik politikasını eleştiriyor. Sosyal Liberal Parti’nin entegrasyon politikaları sözcüsü Kristian Hegaard, sığınmacıların sınır dışı edilmesinin “merhametsiz ve manasız” bir karar olduğunu belirtti: “Güvenli olmadığı için bu ülkedeki elçiliğini kapalı tutan Danimarka, nasıl olur da Suriye’nin güvenli bir ülke olduğunu söyleyebilir?”

Danimarka, ülkeyi terk eden Suriyeliye 240 bin TL para verecek!

DÖNMEK İSTEMEYEN SURİYELİLER KAMPA YERLEŞTİRİLECEK

Kimi uzmanlar, Danimarka halihazırda Suriye hükümetiyle işbirliği yapmadığı için, sığınmacıların geri gönderilmesi kararının uygulanamayacağını savunuyor. Ülkedeki oturma iznini kaybeden ve kendi isteğiyle ülkeyi terk etmeyi reddeden Suriyeliler, sınır dışı edilenlerin kaldığı kamplara gönderilebilecek.

KENDİ İSTEĞİYLE DÖNENE 240 BİN TL YARDIM YAPILACAK

5,8 milyon nüfuslu Danimarka’da 500 bin mülteci bulunuyor ve bunların 35 bini Suriyeli. Danimarka hükümetinin politikasını “sıfır sığınmacı” olarak tanımlayan muhalifler, ülkenin “hoşgörülü” imajının son senelerde zarar gördüğünü belirtiyor. Hükümet, kendi isteğiyle ülkesine dönen sığınmacılara kişi başı 25 bin Euro (ortalama 240 bin TL) yardım yapma taahhüdünde bulunuyor. 2020 senesinde güvenlik riskleri dolayısıyla sadece 137 sığınmacı bu imkandan faydalandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.