Danimarka’da durdurulan AstraZeneca aşısının yan etkileri neler?

Koronavirüs salgınına yönelik olarak üretilen AstraZeneca aşısının bazı ülkelerde kullanımı başlatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yan etkiler sebebiyle beş ülke aşının kullanımını durdururken, son olarak bu ülkelere Danimarka eklendi. Ülkede yapılan aşılama çalışmaları esnasında, AstraZeneca’nın uygulandığı kişilerde kan pıhtılaşmasının yaşandığı gün yüzüne çıktı.
Takip et
Danimarka’da durdurulan AstraZeneca aşısının yan etkileri neler?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgını dünya genelinde etkisini artırarak devam ediyor. Bazı ülkeler, üçüncü dalga paniği ile tedbirleri sıkılaştırmaya çalışırken bir öbür taraftan da aşılama çalışmaları devam ediyor. Oxford Üniversitesi’nin de iştirakiyle yapılan AstraZeneca aşısında ortaya çıkan yan etkiler sebebiyle beş ülke, kullanımı durdurmuştu. Bu ülkelere Danimarka ile beraber altıncısı eklendi.

KAN PIHTILAŞMASI GÖRÜLDÜ

Danimarka’dan bugün gelen bir koronavirüs aşı haberi sanki bomba etkisi oluşturdu. AFP’de yer verilen son dakika haberine göre Danimarka AstraZeneca’nın aşısını kullanımını durdurdu. Kararın aşının ‘ciddi’ yan etkilere yol açtığı sebebiyle alındığı bildirildi.

Ülkede AstraZeneca aşısını yaptıran kişilerde yan etki olarak ‘kanda pıhtılaşma’ yaşandığı ve bu mühim yan etki nedeniyle aşının uygulanmasına geçici bir süreyle ara verildiği açıklandı.

ALTI ÜLKE KULLANIMI DURDURDU

AstraZeneca’nın kullanım bilançosu pek de iç açısı değil. İlk zamanlarda onay almakta güçlük çekilen aşının güvenilirliği münakaşa konusu olurken, şuanda de aşılarda ortaya çıkan yan etkileri münakaşa konusu oldu.

Avusturya, Lüksemburg, Estonya, Litvanya ve Letonya’nın da aralarında bulunduğu 5 ülke de daha önce AstraZeneca Kovid-19 aşısının kullanımına ara vermişti. Son olarak bu ülkelerin arasına Danimarka eklenirken, AstraZeneca’yı kara listeye alan ülke sayısı altı oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.