adplus-dvertising

Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı

Hindistan'daki küçük bir köyden dünya şampiyonluğuna ulaşan Geeta, bugün hala başarılarını sürdürüyor. Dangal ne demek merak ediliyor. Beyaz perdenin sevilen filmleri TV ekranlarına taşınıyor. Sinemada büyük ilgi gören Dangal filmi bu akşam televizyon ekranlarında izleyiciyle tekrardan buluşacak. Peki, Dangal ne anlama geliyor? Dangal nedir? Dangal anlamı nedir? İşte, Dangal ne demek anlamı!
Takip et
Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Dangal ne demek? Beyaz perdenin sevilen filmleri TV ekranlarına taşınıyor. Sinemada büyük ilgi gören Dangal filmi bu akşam televizyon ekranlarında izleyiciyle tekrardan buluşacak. Peki, Dangal ne anlama geliyor? Dangal nedir? Dangal anlamı nedir? İşte, Dangal ne demek anlamı haberimizde…

DANGAL NE DEMEK?

Dangal kelimesinin Türkçe karşılığı “güreş yarışması, güreşen insanlar” demektir. Hindistan’da güreş müsabakalarına Dangal ismi verilmektedir.

Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı

DANGAL FİLMİ NEREDE VE KAÇ YILINDA ÇEKİLDİ?

Dangal filmi, 2016 yılında Hindistan’da çekilen biyografik spor-dram filmidir.

DANGAL FİLMİ KONUSU

Film, güreşçi bir baba ile güreşmeyi öğrettiği iki kızının ilişkisini konu edinir. Gerçek bir hikâyeye dayanan filmde tanınmış oyuncu ve yönetmen Aamir Khan Mahavir Singh adlı güreşçiyi canlandırmıştır.

Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikayesini anlatıyor. Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır…

Film, Hindistan’da gişe rekortmeni, Çin’de ise en çok izlenen yabancı film olmuştur.

DANGAL GERÇEK HİKAYE Mİ?

Bu büyük başarı öyküsü 2016 yılında beyazperdeye taşınır. Dünyaca ünlü aktör Aamir Khan‘ın, baba Mahavir Singh Phogat rolünde oynadığı Dangal filmi, Geeta Phogat‘ın başarı öyküsünü anlatmaktadır.

Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı

DANGAL FİLMİNİN GERÇEK KAHRAMANI GEETA PHOGAT!

Geeta Phogat tam adıyla Geeta Kumari Phogat 15 Aralık 1988 tarihinde Balali adında, Hindistan’ın küçük bir köyünde dünyaya geldi. Geeta’nın babası Mahavir Phogat eski bir güreşçiydi. Bazı nedenlerden dolayı güreşi bırakmış olsa da en büyük hayali oğlunu büyük bir güreşçi olarak yetiştirmekti.

Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı

Ancak kader ya, Mahavir’in Geeta’dan sonra 3 kızı daha dünyaya geliyor ve hiç oğlu olmuyor. Yani anlayacağınız Mahavir’in bu büyük hayali gerçekleşemiyor. Daha sonra bir gün Mahavir’in büyük kızları Geeta ve Babita iki erkek çocuk ile kavga ederek onları dövüyor ve bu yüzden de babaları Mahavir’e kızlar hakkında şikayet gidiyor.

Mahavir Phogat, demek kavga ediyorsunuz diye küçük kızlarını güreşçi olarak yetiştirmeye karar veriyor. Küçük kızlar bu durumdan o kadar şikayetçi oluyorlar ki, kurtulmak için ellerinden her geleni yapıyorlar.

Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı

Ancak nafile, baba kararlı; kurduğu bu büyük hayalini kızları ile gerçekleştirecek.

Küçük kızlara ağır eğitimler yaptıran baba, bir gün güreşe engel olduğu için kızların saçlarını kısacık kestiriyor. Köy halkı bu durum karşısında Mahavir’i eleştiriyor, kızlardan güreşçi olmaz diye tepki gösteriyorlar, kızlar ise köydeki çocuklar tarafından alay konusu oluyor. Artık sabrı kalmayan Geeta ve Babita babalarına karşı gelerek; ”Artık güreşmeyeceğiz.” diyorlar.

Nitekim birkaç gün sonra bu küçük kızlar bir arkadaşının düğününe katılıyor. Düğünde evlenen 14 yaşındaki kız, Geeta ve Babita’ya keşke benim babam da beni güreşçi yapsaydı da evlendirmeseydi diyor. Bu konuşma sonrası Geeta ve Babita vazgeçmek üzere olduğu güreşe dört kolla sarılıyor ve bu olay, kızlar için bir dönüm noktası oluyor.

Geeta ve Babita istekli bir biçimde her gün antrenman yapıyor ve bir süre sonra büyük olan kız Geeta küçük turnuvalarda erkekler ile güreşmeye başlıyor. Hızla gelen zaferler sonucunda Geeta, zamanla Hindistan’ın en önemli güreşçilerinden biri oluyor.

2009 yılında ise Hindistan’da düzenlenen bir yarışmada şampiyonluğu kazanarak Hindistan’ın en büyük kadın güreşçisi unvanını alıyor.
Artık sırada dünya şampiyonluğu vardır, fakat o güne dek hiçbir Hint kadın dünya şampiyonu olamamıştır, kaldı ki kayda değer bir başarıları bile yoktur. Hal böyle olunca Hindistan da bu alanda bir dünya şampiyonluğu beklemiyordu.

Dangal ne demek? Dangal Filmine Konu Olan Kadın Güreşçi Geeta Phogat’ın İlham Veren Hayatı

Ancak Geeta Phogat 2010 yılında kendi ülkesi Hindistan’da düzenlenen turnuvada finale yükselerek, finalde Avusturalyalı rakibi Emily Bensted’i mağlup ederek dünya şampiyonu olur. Bu şampiyonluk Hindistan için büyük bir başarıdır ve tarihlerinde bir ilktir.

Şampiyonluğun ardından Geeta’nın babası Mahavir Phogat, küçük bir köyden dünya şampiyonluğuna uzanan bu başarıdaki katkılarından dolayı Hindistan hükumeti tarafından onur ödülüne layık görülür. Geeta’nın kardeşi Babita’da ablası gibi birçok ödül kazanmıştır. Hatta 2009 yılında ablası Geeta 55 kiloda şampiyonluğu almışken, kardeşi Babita’da 51 kiloda şampiyon olmuştur. Geeta ve Babita’nın diğer küçük iki kardeşleri de yine güreşçilik yapmaktadırlar.

DANGAL FİLMİ OYUNCULARI

 • Mahyavir Singh Phogat – Aamir Khan
 • Mahavir Singh Phogat’ın eşi Daya Shobha Kaur – Sakshi Tanwar
 • Mahavir Singh Phogat’ın kızı Geeta Phogat – Fatima Sana Shaikh
 • Genç Geeta – Zaira Wasim
 • Mahavir Singh Phogat’ın kızı Babita Kumari – Sanya Malhotra
 • Genç Babita – Suhani Bhatnagar
 • Rohit Shankarwar
 • Vivan Bhatena
 • Aparshakti Khurrana
 • 2 numaralı erkek dövüşçü – Kaustubh Pile
 • Antrenör Pramod Kadam – Girish Kulkarni
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.