Dalgıçlar Eski Mısır Şehrinden Hazineler Çıkarıyor!

Batık bir eski Mısır şehrinde keşifler yapan dalgıçlar, tapınaklar, altın takılar, madeni paralar ve son olarak döneme ait bir gemi buldu.

Mitolojik inançlara göre Herkül’ün ziyaret ettiğine inanılan batık şehir Heracleion, eskiden hareketli bir metropoldü. Milattan önce sekizinci yüzyılda inşa edildiğinde, Nil Nehri’nin tam kenarındaydı. Kleopatra’nın tapınaklarından birisinde taç giydiği şehir, yaklaşık 1.500 yıl önce sular altında kaldı ve şimdi 45 metre suyun altında bulunuyor. Arkeologların 2000 yılında keşfettiği batık şehrin eski sırları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Son iki aylık kazılar sırasında arkeologlar, taş sütunlar da dahil olmak üzere büyük bir tapınak buldu.


Mısırlı ve Avrupalı arkeologlardan oluşan kazı ekibini, 19 yıl önce Heracleion’u keşfeden Franck Goddio yönetiyor. Ekip, deniz tabanında ve kumların altında gömülü olan eserleri bulabilmek için özel bir tarayıcı araç kullanıyor. Tarama aracı son olarak o dönemden kalma bir gemi buldu. Arkeologlar bulunan geminin tören amaçlı kullanıldığını düşünüyor. Geminin 13 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği bulunuyor.

ÇIKARILAN DEĞERLİ EŞYALAR BAKANLIĞA GÖNDERİLİYOR

Geminin içerisinde çok sayıda hazine bulundu. Altın dolu sikkeler, mücevher kutuları ve tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı. Aynı ekip, Heracleion gibi, Canopus adlı sualtı bölgesini de inceledi. Arkeologlar bu şehirde de sikkeler, takılar buldu. Bunun yanında liman olduğu tahmin edilen bir bölgenin keşfi de gerçekleştirildi. Bulunan tüm değerli eşyalar ve tarihi eserler, Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı’na gönderiliyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı