adplus-dvertising

Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı

Denizli’de Dağ Arama Kurtarma (DAK) ekibinde yer verilen üç gönüllü, Afyonkarahisar birliğinin düzenlediği ‘Doğa da Arama Kurtarma’ tatbikatına katıldı. Senaryo gereği ortalama 30 metre derinlikteki uçurumda belirlenen yaralının halatlar yardımıyla çıkartılarak 112 ekiplerine teslim edildiği 6 saatlik tatbikatta ortaya çıkan görüntüler geçeğini aratmadı.
Takip et
Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Denizli’de dağ ve arazilerde yaşanan kaybolma vakalarında yahut deprem, sel gibi doğal afetlerde zor vaziyette kalmış kişilere gönüllü olarak yardıma koşan Dağ Arama Kurtarma (DAK) mensupları, yedi farklı bölgeden AFAD ekiplerinin katılımı ile Afyonkarahisar birliğinin düzenlediği ‘Doğa da Arama Kurtarma’ tatbikatına katıldı. Sinanpaşa İlçesi Gözler köyü, Gözler Barajı Göleti çevresinde yapılan ve gerçeğini aratmayan tatbikat ortalama altı saat sürdü. Tatbikatta senaryo gereği Denizli AFAD ve DAK ekibii 70 metre genişliğinde 30 metre aşağıdaki yaralıyı tespit etti. Halatlar yardımı ile uçuruma inen ekipler yaralıya ulaştı. Sedyeye alınan yaralı problemsiz bir biçimde halatlarla uçurumdan çıkartarak 112 ekibine teslim edildi.

Dağ arama kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı

Afyonkarahisar’daki tatbikata Denizli DAK’tan gönüllüler Ferhat Özarslan ve Burak Durmuş’la beraber katıldıklarını anlatan DAK Başkanı Mustafa Etiman, “Denizli’de gönüllülerimiz ile beraber devamlı tatbikatlar yapıyoruz. Meydana gelebilecek her olaya hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu yüzden çevre illerdeki tatbikatlara da gönüllülerimiz ile beraber katılım sağlıyoruz. Tatbikata yedi bölgeden toplam 114 personel katıldı. Tatbikatta ekiplere, sedye çekme hattı kurarak yaralı nakli, sedye indirme hattı kurarak yaralı nakli, yatay hattan sedye ile yaralı nakli, yatay havadan taşıma hattı ve asansör sistemi ile yaralı nakli, yatay havadan taşıma hattı ile yaralı nakli, dik kayalıktan taşıma hattı ile yaralı nakli, bot ve kargo yaralı nakli, dron ile arazi araması ve genel arazi araması eğitimleri verildi. Başarılı ve çok zevkli bir eğitim oldu. Ekip çalışmasını ön plana çıkaran tatbikatı başarı ile tamamladık. Önümüzdeki haftalarda da arama kurtarma için yaşamı öneme sahip, öbür konularda eğitim çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.