Cumhuriyetçi Senatör, ABD askerinin Afganistan’a geri döneceğini iddia etti!

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD’nin Afganistan’daki mevcut vaziyetle ilgilenmesi konusunda oldukça az seçeneği olduğunu öne sürerek, “Başka şansımız yok, Afganistan’a da geri döneceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhuriyetçi Senatör, ABD askerinin Afganistan’a geri döneceğini iddia etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden’ı Afganistan’dan çekilme konusunda eleştirilerine devam eden Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham BBC’ye verdiği röportajda, “Irak ve Suriye’ye geri döndüğümüz gibi Afganistan’a da geri döneceğiz” şeklinde konuştu.

AFGANİSTAN’A DÖNMEKTEN BAŞKA ŞANSIMIZ YOK

Biden’ın geri çekilme operasyonu ile alakalı bütün tavsiyeleri görmezden geldiğini öne süren senatör Graham ABD’nin Afganistan’a dönmek dışında başka bir seçeneği olmadığını belirtti.

TERÖRİSTLER BURAYI GÜVELİ BİR SIĞINAK HALİNE GETİREBİLİR

Graham, Washington yönetiminin Taliban’ın fiili kontrolü altındaki ülkeye gerçekten dönmek isteyip istemeyeceğini soran muhabire, “Eninde sonunda yapmak mecburiyetinde kalacağız çünkü terör tehdidi büyüyecek. Bu bölge radikal gruplar için cazip bir bölge, El Kaide teröristleri burayı güvenli bir sığınak haline getirebilir” şeklinde konuştu

BAŞKA BİR 9/11 ŞANSI TAVAN YAPTI

Daha önce de ABD Başkanı Biden’ın tarihi çekilme fiyaskosuyla alakalı görevden alınması çağrısında bulunan Graham “Başka bir 9/11 şansı tavan yaptı” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçi Senatör, ABD askerinin Afganistan’a geri döneceğini iddia etti!

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’A HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu sene uluslararası kuvvetlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı kuvvetlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik kuvvetlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin sonrasında şehri çatışmasız biçimde kontrolüne aldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.