Cumhuriyet Yazarlarına Tahliye Kararı

Yagıtay 16. Ceza Dairesinin, Cumhuriyet gazetesinin 7 eski yazarının cezalarının infazının durdurulması ve salıverilmelerinin istenmesi kararı üzerine, 5 kişi tahliye edildi

Yagıtay 16. Ceza Dairesinin, Cumhuriyet gazetesinin 7 eski yazarının cezalarının infazının durdurulması ve salıverilmelerinin istenmesi kararı üzerine, 5 kişi tahliye edildi. Kandıra Cezaevi’nde yatan 7 eski Cumhuriyet yazarı için Yagıtay 16. Ceza Dairesinin, cezalarının infazının durdurulması ve salıverilmelerinin istenmesi kararı üzerine, 5 kişi tahliye edildi. Kararın açıklanmasının ardından sanıkların yakınları ve avukatları, Kocaeli’ye bağlı Kandıra ilçesinde bulunan 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önüne geldi.

Kararın ardından Önder Çelik, Güray Tekinöz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir ve Mustafa Kemal Güngör yaınları ile görüştükten sonra kendilerini bekleyen araçlar ile cezaevi önünden ayrıldı. Konvoy halinde cezaevinden uzaklaşan Cumhuriyet gazetesinin eski yazarları 5 km ilerledikten sonra mola verdiler. Musa Kart mola yerinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ

Musa Kart: “Yaklaşık 4,5 ay önce Kandıra Cezaevi’ne girerken ‘Bu dava yani Cumhuriyet davası, halkın vicdanında görülmeye devam edecek’ demiştik. Nitekim öyle de oldu ve Yargıtay’ın verdiği bir kararla yanlıştan dönüldü.” diye konuştu.

Kart, kendilerine destek veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li milletvekilleri, aileleri ve arkadaşlarına teşekkür etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı